Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Szakértők: fegyverek fogják eldönteni az ukrán háborút, nem a diplomácia

Habár biztató tárgyalások zajlanak jelenleg is az oroszok és az ukránok között, a szakértők úgy vélik, a harctéren fog eldőlni igazán a háború.

...svg content...Fotó: EPA/Roman Pilipej
Európa
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Orosz és ukrán oldalról is megerősítették, hogy az elmúlt napok során közelebb kerültek egymáshoz az álláspontok és akár napokon belül áttörés jöhet. A mai nap folyamán is leültek tárgyalni a felek, feltehetően a későbbi részletekről.

Az orosz megközelítése eddig ultimátumokra irányult, többek között Ukrajna teljes demilitarizálását, semlegességének rögzítését és az orosz területi követelések (Donyec-medence, Krím-félsziget) elismerését követelték. Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

Ukrajna mindeddig elutasította ezeket a követeléseket, bár maga Volodimir Zelenszkij is megemlítette, hogy a NATO-tagságról akár hajlandóak lemondani, amennyiben szilárd biztonsági garanciákat kapnak a jövőre nézve.

Oleg Ignyátov, a Nemzetközi Válságcsoport nevű think-tank orosz specialistája elmondta, hogy ez egyfajta patthelyzet jelenleg, mivel Oroszország továbbra is arra számít, hogy Ukrajna elfogadja a követeléseiket:

„Mindkét fél szerint a katonai forgatókönyv az első számú forgatókönyv: Ukrajna nem veszíti el a háborút, viszont Oroszország sem nyeri meg ezt a háborút”

Natia Seskuria, a brit Royal United Services Institute szakértője az AFP-nek elmondta, hogy egyelőre nehéz elképzelni egy diplomáciai megoldást, mivel a két fél jelenleg igazán humanitárius folyosók felállításán és ideiglenes tűzszüneteken sem tud megállapodni:

„Szerintem ezen a ponton Oroszország a maximalista céljait próbálja Ukrajnában elérni és amennyiben ki tudja kényszeríteni az ukránokból a követeléseit, akkor megkapja, amit akart. Ha ez nem sikerül, a háború folytatódni fog”

Seskuria szerint a tárgyalások a Kreml számára is belpolitikai érdekeket szolgáltak, ugyanis megpróbálták ezzel legitimálni ismét Putyin háborúját, hogy Oroszországnak nem volt más választása az Ukrajna jelentette fenyegetés miatt.

„Oroszország ürügyet akar, hogy ők megpróbálták a diplomáciát, de az elbukott, mert az ukránok nem akarják elfogadni az ő követeléseiket és ezért kell folytatniuk a katonai hadműveletet”

Michel Duclos, a Montaigne Intézet francia nagykövete egyetértett abban, hogy egyelőre a diplomácia csak másodlagos fontosságú a felek között, a lényeg a harctéren zajlik. Szerinte Moszkvának az a koncepciója a diplomáciáról, hogy a másiknak ultimátumokat ad:

„Abban a szakaszban vagyunk, amikor már az orosz hideg-meleget kapnak, de akkor is ragaszkodnak az ultimátumaikhoz. A múlt heti, Törökországban lezajlott tárgyalásoknak is az volt a célja, hogy az ukránok és a külső világ számára is zavarodottságot keltsenek”

Duclos szerint Moszkva megint megpróbálhatja az „Asztanai Modellt” alkalmazni, amely megpróbált annak idején a szíriai háborúnak véget vetni. Ennek keretében Oroszország, Irán, Törökország és minden harcoló szíriai fél leült tárgyalni, viszont annak nem lett túl sok sikere:

„Ennek a megközelítésnek az lenne az előnye, hogy létezik egy olyan béketárgyalási folyamat, amely teljesen kizárja a Nyugatot”

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.