Félelmetes szupernóvát azonosítottak a Kocsikerék-galaxisban
Az Európai Déli Obszervatórium (ESO) révén bepillantást nyerhettünk egy nemrég bekövetkezett csillagrobbanásba.
A Földtől nagyjából 500 millió fényévre, a Szobrász csillagképben található Kocsikerék-galaxis egy spirálgalaxis, ami néhány millió évvel ezelőtt összeolvadt egy kisebb szomszédos csillaghalmazzal, ezért alakult ki a szokatlan, gyűrűs formája.
Az ESO chilei Új Technológiai Teleszkópjának (NTT) segítségével asztronómusoknak tavaly decemberben sikerült lencsevégre kapni az ominózus galaxist, ám csak pár napja vették észre, hogy a fénykép bal alsó régiójában látható objektum mélyén egy szupernóva ólálkodik.
A szupernóvák olyan fényes csillagrobbanások, melyek akkor következnek be, amikor a nagy tömegű csillagok elérik életük végét – az ilyesfajta explóziók hónapokig, vagy akár évekig is megfigyelhetők az égbolt bizonyos szegleteiben.
Tudósok össze tudták hasonlítani az ESO Nagyon Nagy Távcsövén (VLT) található Multi Unit Spektroszkópiai Felfedező (MUSA) által 2014 augusztusában készített fotókat a jelenlegi képekkel, melyek révén bebizonyították, valóban egy kozmikus detonációról volt szó.
Az SN2021afdx névre keresztelt eseményt a tudósok II. típusú szupernóvaként kategorizálták, melyek főként hidrogénnel jellemezhetők. A robbanást az okozza, hogy egy nagyobb méretű csillag kifogy az üzemanyagból, ami ahhoz szükséges, hogy az objektum ne omoljon össze a saját gravitációs hatásai alatt.
Kutatók más teleszkópokat is toboroztak, hogy megerősítsék a csillagrobbanást a Kocsikerék-galaxisban. Ezek a távcsövek, köztük a NASA által finanszírozott, Hawaiin található Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System (ATLAS), arra specializálódtak, hogy az égbolton csak rövid ideig látható objektumokat vizsgáljanak, ezáltal azonosítani tudták a jelenség helyét és részleteit.