Három lényeges területen, köztük a hadsereg terén is önállóvá válna az Európai Unió
Feltehetően Oroszország egyáltalán nem számított arra, hogy a folyamatosan veszekedő Európai Unió ilyen egységet fog mutatni az Ukrajna elleni inváziót követően.
A Versailles-ban tartott uniós csúcstalálkozót követően ugyanis nagyon komoly ambíciókat fogalmaztak meg, mely egyértelműen mutatja, hogy az uniós integráció és a közös Európa célja egy új szintre lépett.
A 27 tagállami vezető ugyanis egyetértett abban, hogy az Ukrajna elleni invázió megmutatta, az Európai Uniónak sürgősen felelősséget kell vállalnia a saját biztonságáért és a nullára kell csökkenteni a másoktól való függést – írja a The Guardian.
Emmanuel Macron, Franciaország elnöke elmondta, hogy az orosz invázió egy „tragikus fordulópont”, amely miatt egyértelművé vált, hogy az élelmiszer, az energia és a hadsereg tekintetében teljesen önállóvá kell válniuk:
Macron egyébként megvédte az Európai Unió döntését, hogy nem fogják felvenni Ukrajnát gyorsított eljárásban: mint fogalmazott, az EU mindent meg fog tenni, hogy segítsen az ukrán kormánynak és az „európai út” továbbra is nyitva áll előttünk, de a gyorsított eljárásra nemet mondanak.
Az európai vezetők megállapodtak abban, hogy még többet fognak fektetni a blokk védelmi kapacitásainak javítása érdekében, melybe az innovatív technológiák is beletartoznak. Ezt pedig szorosabb együttműködés és koordináció útján kívánják elérni, valamint a védelmi költségvetések növelésével.
Macron megnevezte, hogy Olaf Scholz bejelentése, miszerint Németország rekordszintű védelmi költségvetést jelentett be, valamint az, hogy Dánia népszavazásra bocsájtja a biztonságpolitikai opt-outját, egyértelműen mutatja a helyzet komolyságát.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke pedig a találkozón bemutatta, hogy az Európai Uniónak 2027-ig teljesen el kell szakadnia az orosz földgáztól. A pontos terv kidolgozása érdekében külön munkacsoportot állítanak fel, amely májusra fog konkrét javaslatokat tenni az orosz gázfüggőség csökkentésére.