Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Hatalmas aszteroida csapódott Grönlandba a dinoszauruszok kihalása után

Geológusok szerint az óriási kiterjedésű kráter sokkal idősebb, mint azt korábban feltételezték.

...svg content...NASA
Világűr
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Grönland vastag jégtakarója alatt húzódik egy hatalmas méretű becsapódási kráter, amiről azt hitték, hogy valamikor az ember megjelenése környékén keletkezhetett, ám a legújabb kutatások megcáfolták ezen elméleteket.

A Koppenhágai Egyetem GLOBE Intézetének tudósai 2015-ben bukkantak rá először a Hiawatha jégtakaró mélyén meghúzódó struktúrára, melyről azt gyanították, hogy egy 31 kilométer széles kráter lehet. Soron kívül Orbán Viktor meghívja Izrael miniszterelnökét, aki ellen elfogatóparancsot adtak ki

Kutatók annak érdekében, hogy megértsék, pontosan mikor és hogyan jöhetett létre ez a nem mindennapi képződmény, homokmintákat vettek belőle, majd laboratóriumban felmelegítették, és a szemcsékből felszabaduló argongázt felhasználták a kataklizmikus esemény datálására.

Ezzel egyidejűleg kollégáik a Svéd Természettudományi Múzeumból a kráter mélyén szunnyadó kőzeteket elemezték, mégpedig cirkóniumot tartalmazó ásványok részletes analízisével.

Végül mindkét kutatócsapat ugyanarra az eredményre jutott: kiderült, hogy a vizsgált geológiai struktúra 58 millió éves, tehát abban az időben jött létre, amikor a dinoszauruszok éppen hogy eltűntek a Földről.

Egyelőre nem tudni, milyen hatással lehetett a grönlandi aszteroida által előidézett klímakatasztrófa a bolygón akkortájt élő állatokra és növényekre – a soron következő tanulmányok során éppen ezeket a faktorokat szeretnék tüzetesebben górcső alá venni a tudósok.