Speciális kontaktlencsével megelőzhető a vakság kialakulása
Előrehaladott cukorbetegség esetében létrejöhet az úgynevezett retinopátia, ami súlyos esetben vaksághoz vezethet. Bár léteznek preventív kezelések, ezek invazívak és gyakran fájdalmasak, egy új LED-es kontaktlencse révén azonban változhat a helyzet.
Diabéteszes retinopátia akkor alakul ki, amikor a betegség károsítja a szem apró ereit, csökkentve a retinában lévő idegsejtek vérellátását, ezáltal oxigénhiány keletkezik, a sejtek pedig elhalnak.
A szervezet úgy próbál kompenzálni, hogy új ereket növeszt a retinában, bár a cukorbetegség miatt ezek gyakran nem tökéletesen alakulnak ki, ami vérzéshez és a retina károsodásához vezet. A hiányzó ereket hegszövetekkel helyettesíti a szervezet, ám e folyamat következtében a páciens idővel elveszíti látását.
Tudósok megalkottak egy fotobiomoduláció névre keresztelt eljárást, ami a szem besugárzását jelenti távoli vörös és közeli infravörös (FR/NIR) fénnyel. Bár a terápia pontos hatásmechanizmusa még nem teljesen ismert, úgy gondolják, hogy a fény hatására a szemben található erek kitágulhatnak, ami növelheti az oxigénben gazdag véráramlást a retinasejtekhez a meglévő ereken keresztül anélkül, hogy tökéletlen erek növekedését idézné elő.
A dél-koreai Pohang Tudományegyetem (POSTECH) kutatócsoportja által létrehozott új, vezeték nélkül működtethető kontaktlencsét úgy tervezték, hogy a fényt pontosan oda fókuszálja, ahol arra szükség van.
A különleges eszköz prototípusa egy FR/NIR-rel ellátott LED-et, egy integrált áramköri chipet és egy vezeték nélküli táp tekercset tartalmaz, amelyek mindegyike egy szilikon elasztomer lencsébe van beágyazva.
A készüléket elsőként diabéteszes retinopátia korai stádiumában lévő nyulakon tesztelték – minden állatot 8 héten keresztül, három alkalommal, 15 percen át 120 mikrowatt FR/NIR-fénynek tettek ki.
Megállapították, hogy a kezelési időszak végeztével a kísérleti állatoknál jelentősen csökkent a retinopátiával összefüggő retinakárosodás, ezzel szemben a kezeletlen kontrollcsoportban nem történt ilyen javulás. Továbbá, bár a LED-kezelés hatására a szemgolyó hőmérséklete átmenetileg megemelkedett, a szaruhártya, illetve a szem más részeinek károsodása nem volt megfigyelhető.