Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Nevetőgázzal gyógyítanák a depressziót, a PTSD-t és az alkoholizmust

A legújabb tanulmány alapján a kéjgázként is elhíresült dinitrogén-oxid nagy mértékben segíthet a poszttraumás stressz zavarban szenvedő háborús veteránokon.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A legújabb tanulmány alapján a kéjgázként is elhíresült dinitrogén-oxid nagy mértékben segíthet a poszttraumás stressz zavarban szenvedő háborús veteránokon.

A 18. században felfedezett dinitrogén-oxidnak jelentős szerepe van az érzéstelenítésben. Bár az elmúlt évtizedekben sokkal modernebb módszereket dolgoztak ki az anesztéziára, a nevetőgázt továbbra is gyakran használják például a sürgősségi osztályokon vagy a fogászatokon, mivel relatíve olcsó és biztonságos az alkalmazása. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

2014-ben a St. Louis-i Washington Orvosi Egyetem kutatói rájöttek, hogy a kéjgáz potenciális megoldást jelenthet a depresszió súlyosbodására, ugyanis megfigyelték, hogy rövid terápia esetén is hosszú időkre hatékonynak bizonyult a szer.

https://liner.hu/fenyes-mikrobakkal-elozheto-meg-az-antibiotikum-rezisztens-szuperbakteriumok-elszaporodasa/

Bebizonyították, hogy a ketaminhoz hasonló hatást lehet elérni a dinitrogén-oxiddal, amely blokkolja az agyban lévő N-metil-D-aszpartát (NMDA) fehérjereceptorokat.

A University College London (UCL) kutatócsapata 2016-ban nevetőgáz-kezelést vetett be azokon a személyeken, akiknek intenzív, traumatikus jeleneteket tartalmazó képkockákat mutattak be. Kiderült, hogy a stresszhelyzetnek kitett egyéneknél igenis segített a dinitrogén-oxid, mivel jelentősen enyhítette az agy memóriával kapcsolatos konszolidációs folyamatait.

A UCL tudósai később azt próbálták megvizsgálni, vajon effektív lehet-e a terápia hosszabb távú emlékezetek fennállása mellett is, ezáltal a PTSD zavarokkal küzdő páciensek számára is ideiglenes megkönnyebbüléssel szolgálhatnának.

A Stanford Egyetem és a Chicagói Orvosi Egyetem szakemberei a The Journal of Clinical Psychiatry tudományos lapban megjelent publikációban három klinikai teszt eredményét összegezték, amelyek biztató eredményekkel zárultak.

Három PTSD-ben szenvedő visszavonult katonán végezték el az első vizsgálatokat. Mindannyian egy órán keresztül 50-50%-os koncentrációjú dinitrogén-oxid és oxigén elegyet lélegeztek be. Ketten szignifikáns javulást tapasztaltak mindössze órákkal a kezelés után, a tünetek csupán egy héttel később tértek vissza.

https://liner.hu/vadonatuj-gyogymodot-talaltak-az-egyik-legveszelyesebb-korhazi-bakteriumfertozesre/

A harmadik személy nem érezte a pozitív hatást, csak rövid ideig esett kábulatba, 24 órán belül ugyanúgy mély depresszióba esett.

Ahhoz, hogy pontosan kideríthessék, használható lenne-e mentális betegségek esetén a kéjgáz, részletesebb kutatások szükségesek. A második fázisú klinikai kísérleteket már megkezdték, így ha sikerrel végződnek ezek a tesztelések, akkor újabb dimenziók nyílhatnak meg a pszichiáterek, legfőképpen pedig a betegek előtt.