Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Már kezdik megérteni a világűr legrejtélyesebb kitöréseinek mivoltját

Bármennyire is titokzatosnak tűnnek a gyors rádiókitörések (FRB), manapság olyannyira gyakorinak számítanak, hogy fennáll a veszélye, rövid idő alatt hétköznapi jelenségekké válnak.

...svg content...YouTube/NASA
Világűr
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A gyors rádiókitörések nevükből adódóan az univerzum mélyéről érkező, mindössze ezredmásodpercig tartó, energikus rádiójelek kitöréseiként értelmezhetőek. Több ezer FRB-t észleltek azóta, hogy 2007-ben először sikerült azonosítani őket – némelyikük egyszeri esemény, mások pedig véletlenszerűen vagy kiszámítható ritmusban ismétlődnek.

2020 januárjában egy ismétlődő jelet észleltek a Nagy Medve csillagképben, amit később tüzetesebben kivizsgáltak az EVN megfigyelőhálózat 12 antennájának segítségével, és kimutatták, hogy az FRB a Földtől mintegy 12 millió fényévre található Messier 81 spirálgalaxis széléig követhető. Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

A szóban forgó jel az ősi csillagok egyik sűrű csoportosulásából, egy úgynevezett globuláris clusterből érkezett, ami meglepő, hiszen a legtöbb FRB-t általában olyan régiókban találták, ahol a csillagok sokkal fiatalabbak – olvasható a Max Planck Intézet beszámolójában.

Asztronómusok szerint a rádiókitörések hátterében a magnetárok állhatnak, melyek olyan csillagtípusok, amik hatalmas szupernóva-robbanás után maradtak fenn, és folyamatosan sugároznak az univerzum minden irányába.

Közelebbről megvizsgálva a jelenséget a kutatók feltárták, hogy egy fehér törpéből alakulhatott ki az ominózus magnetár, amit eddig csak elméletben írtak le, nem mellesleg nanoszekundumig tartó FRB-ket is detektáltak, amelyek szintén rengeteg furcsaságot rejtenek magukban.

Ez arra utal, hogy a rádiókitörésekért felelős objektumok rendkívül parányiak is lehetnek, mely alapján elképzelhetőnek tartják, hogy csupán 10-20 méteres átmérővel rendelkeznek, így a világegyetem legapróbb csillagaiból származhatnak.

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.

Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

Donald Trump rövid időn belül másodszorra hívta fel Orbán Viktor miniszterelnököt, akivel minden bizonnyal elsősorban az ukrajnai helyzetről tárgyalt.