Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,53 Ft
Euró
392,15 Ft
Font
457,95 Ft
Bitcoin
63,440 $

Már kezdik megérteni a világűr legrejtélyesebb kitöréseinek mivoltját

Bármennyire is titokzatosnak tűnnek a gyors rádiókitörések (FRB), manapság olyannyira gyakorinak számítanak, hogy fennáll a veszélye, rövid idő alatt hétköznapi jelenségekké válnak.

YouTube/NASA
Világűr

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A gyors rádiókitörések nevükből adódóan az univerzum mélyéről érkező, mindössze ezredmásodpercig tartó, energikus rádiójelek kitöréseiként értelmezhetőek. Több ezer FRB-t észleltek azóta, hogy 2007-ben először sikerült azonosítani őket – némelyikük egyszeri esemény, mások pedig véletlenszerűen vagy kiszámítható ritmusban ismétlődnek.

2020 januárjában egy ismétlődő jelet észleltek a Nagy Medve csillagképben, amit később tüzetesebben kivizsgáltak az EVN megfigyelőhálózat 12 antennájának segítségével, és kimutatták, hogy az FRB a Földtől mintegy 12 millió fényévre található Messier 81 spirálgalaxis széléig követhető. Soron kívül Megtalálták az állami gondozásból eltűnt 13 éves fiút

A szóban forgó jel az ősi csillagok egyik sűrű csoportosulásából, egy úgynevezett globuláris clusterből érkezett, ami meglepő, hiszen a legtöbb FRB-t általában olyan régiókban találták, ahol a csillagok sokkal fiatalabbak – olvasható a Max Planck Intézet beszámolójában.

Asztronómusok szerint a rádiókitörések hátterében a magnetárok állhatnak, melyek olyan csillagtípusok, amik hatalmas szupernóva-robbanás után maradtak fenn, és folyamatosan sugároznak az univerzum minden irányába.

Közelebbről megvizsgálva a jelenséget a kutatók feltárták, hogy egy fehér törpéből alakulhatott ki az ominózus magnetár, amit eddig csak elméletben írtak le, nem mellesleg nanoszekundumig tartó FRB-ket is detektáltak, amelyek szintén rengeteg furcsaságot rejtenek magukban.

Ez arra utal, hogy a rádiókitörésekért felelős objektumok rendkívül parányiak is lehetnek, mely alapján elképzelhetőnek tartják, hogy csupán 10-20 méteres átmérővel rendelkeznek, így a világegyetem legapróbb csillagaiból származhatnak.

Jelentkezz, és légy Te is a Liner.hu csapatának tagja

6.5-es erősségű földrengés rázta meg Jáva szigetét

6.5-es erősségű földrengés rázta meg az indonéziai Jáva szigetének partjait, a rengéseket egészen Jakartáig és Bandungig érezni lehetett.

Harry Kane már 42 gólnál jár 42 meccs alatt a Bayern Münchennél

Hihetetlen, hogy ezzel a mérleggel nem nyert idén bajnokságot a Bayern München, de a Bajnokok Ligájában még mindig versenyben vannak.