Az európaiaknak is „meg kell fizetniük” az orosz szankciók árát
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerint az Oroszországgal szembeni széleskörű szankciók az európaiakra is negatív hatással lesznek.
A tisztviselő úgy gondolja, hogy „minden háborúnak ára van”, ezért Brüsszel nem hátrál meg az orosz szankciók esetleges gazdasági visszahatásától, így továbbra is „erős szolidaritással” fogja támogatni Ukrajnát.
Az erre utaló bizonyítékok gyanánt felsorolta az ukrán menekültek befogadására irányuló hajlandóságot, a pénzügyi támogatást, valamint a katonai felszerelésekre vonatkozó hozzájárulást, továbbá kifejtette azt is, hogy Ukrajna egyetért az uniós értékekkel, valamint megvédi annak elveit.
Paschal Donohoe ír pénzügyminiszter is egyetértett abban, hogy lesznek „gazdasági költségei” Európának, amelyek mértéke az elkövetkező hetekben és hónapokban derül majd ki, emellett a hatása „különböző” formában lesz megfigyelhető az egyes tagállamok között.
A pénzügyminiszter viszont igyekezett megnyugtatásul hozzátenni azt is, hogy az európai pénzügyminiszterek a közeljövőben felülvizsgálják a költségvetési terveiket és gondoskodnak arról, hogy elegendő támogatás álljon rendelkezésre az európai gazdaság számára.
Christine Lagarde, az Európai Központi Bank elnöke azt mondta, hogy az EU gazdaságát fenyegető két fő kockázati tényezőnek az energiaárak emelkedését, valamint az üzleti bizalom és a fogyasztás visszaesését tartja – írta az RT.
Ezek feltehetőleg a fogyasztást és a beruházásokat fogják hátráltatni, ugyanakkor a kereskedelemre gyakorolt hatásuk jelentéktelennek minősíthető, Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság alelnöke pedig szintén arra utalt, hogy „a válság nyomást fog gyakorolni az EU növekedésére”, azonban „nem fogja teljesen megállítani” azt.