Szijjártó Péter bejelentette, milyen szankciók várnak Oroszországra
Szijjártó Péter, Magyarország külügyminisztere ismertette azokat a szankciókat, amelyeket Oroszország ellen vetnek ki az Ukrajna elleni invázió miatt.
Szijjártó jelezte, hogy a végleges döntés a külügyminiszteri tanácson született meg, miután az Európai Tanács elfogadta a döntéseket. A külügyek tanácsa végül elfogadta a szankciókat, amely „erős és robusztus” szankciós csomag.
A magyar külügyminiszter közölte, hogy a csomag öt fő pontból áll, ebből az egyik, hogy pénzügyi korlátozásokat vezetnek be orosz vállalatokkal, különösen bankokkal szemben, amelynek révén nem fognak tudni Európai Uniós piacokról forrásokat biztosítani maguknak.
Szijjártó bejelentése szerint a második fontos pont az energiaszektort érinti, elsősorban az olajfinomítás során használt áru és szenzitív technológia Oroszországba vagy oroszországi felhasználás céljából történő exportjára vonatkozó tilalom.
Harmadik pontként a magyar külügyminiszter kihirdette, hogy a légi közlekedést érintően is korlátozásokat vet ki az Európai Unió, elsősorban a légi közlekedésben használt termékek és technológiák átfogó exporttilalmáról van szó.
NE HAGYD KI
Negyedikként tilos a kettős felhasználású termékek exportja Oroszországba. Ezek alatt olyan termékekre érdemes gondolni, amelyek egyszerre ipari és hadi célra is felhasználhatók, mint vegyi anyagok, nukleáris anyagok.
Az ötödik pontja a szankciócsomagnak, hogy személyeket listáznak és szankciókkal sújtanak. Mint mondta, nagy vita volt arról, hogy Vlagyimir Putyin elnök és Szergej Lavrov külügyminiszter rákerüljön-e a listára. Végül rákerültek, de nem vetnek ki rájuk beutazási tilalmat, viszont befagyasztják a vagyonukat.
Szijjártó Péter kijelentette, hogy az Európai Unió egységet mutatott, erős és robusztus szankciócsomagot vetett ki és ennek Magyarország is részese lett. A külügyminiszter kiemelte, hogy Magyarországnak fontos volt az energiaellátás biztonsága és a rezsicsökkentés vívmányai, ez pedig nem sodródott veszélybe.
Szijjártó külön hangsúlyozta, hogy a szankciócsomag nem tartalmaz korlátozásokat a földgázbeszerzésre vagy a nukleáris energia békés célú felhasználására sem, így biztosított lesz Magyarország energiabiztonsága.
A külügyminiszter szerint hazugság az az állítás, hogy Magyarország akadályozta meg, hogy Oroszország kitiltsák a SWIFT nevű banki átutalási rendszerből. Szijjártó visszautasította ezeket a vádakat, szerinte ez mind hazugság, Magyarország nem szólalt fel ebben a kérdésben és nem is volt döntési helyzet.
Szijjártó az ukrán háborús helyzetre kitérve megemlítette, hogy ma már Kijevért folyt a harc és több beszámolót is kaptak a nap folyamán fegyverropogásról, valamint „lőpor szagáról”. A külügyminiszter közölte, folyamatosan tartják a kapcsolatot a nagykövetséggel, amelynek legutóbbi információi szerint nyugodtabb lett a helyzet.
A harcok előtti utolsó pillanatok egyikében a nagykövetség munkatársainak egy részét családtagokkal, valamint az EBESZ és az Európa Tanács munkatársait is evakuálták egy közös akció keretében.
Szijjártó egyértelműen jelezte, hogy segítséget nyújtanak a Magyarország területére menekülőknek és a humanitárius segélyeket is gond nélkül átengedik. Mint mondta, a kárpátaljai kormányzóval is folyamatos az egyeztetés, aki segítségeket is kért, ennek teljesíthetőségét vizsgálják jelenleg.
Szijjártó jelezte, hogy a határátkelőhelyek nyitva állnak, valamint ismertette, hogy a záhonyi határátkelőnél nincsenek fennakadások, míg a barabási és lónyai átkelőknél jelenleg komolyabb sor alakult ki, Tiszabecsnél is erős a forgalom, Beregsuránynál pedig 3.5 kilométeres sor torlódott fel.
A külügyminiszter arról is tájékoztatott, hogy az Ukrajnában és Belaruszban ragadt magyar kamionosokkal folyamatosan tartják a kapcsolatot és segítenek nekik, két kamionosoknak külön segítséget nyújtottak, sikeresen.
Szijjártó közölte, hogy az Ukrajnában ragadt 4 darab WizzAir gép továbbra is az ország területén van a repülési tilalom miatt, viszont a Lvivben állomásozó személyzet sikeresen át tudott kelni, már Magyarországon vannak.
A WizzAirnek két gépe Moldovában ragadt, Szijjártó ezek kapcsán jelezte, hogy közben jártak, beszéltek a moldovai kormánnyal, amely kiadta a gépeknek a felszállási engedélyt, amik el tudták így hagyni Moldovát.
Szijjártó közölte, hogy folyamatosan zajlanak a diplomáciai tárgyalások, miután végzett Brüsszelben, New Yorkba fog utazni, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának ülésén vegyen részt, ahol határozatot fognak elfogadni az orosz-ukrán helyzetről.