Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21

AKTUÁLIS

Dollár
353,87 Ft
Euró
384,03 Ft
Font
450,78 Ft
Bitcoin
69,355 $

Kezdenek betelni az európai LNG-tárolók, továbbra is fenyeget az energiaválság

Komoly energiaválság lépett fel Európában az elmúlt hónapok során, amely részben annak is köszönhető, hogy a Gazprom a 2021-es év során folyamatosan csökkentette a vezetékeken szállított földgáz mennyiségét.

...svg content...Fotó: Twenty20
Európa

Nagy Noel

Szerkesztő

Ezt a kontinens úgy akarta kipótolni, hogy elsősorban az Egyesült Államokból cseppfolyósított földgázt (LNG) importálnak, amely ugyan hatalmas mennyiségekben érkezett, de a tárolásával komoly gondok adódtak – derül ki a Reuters beszámolójából.

Európa gyakorlatilag a legnagyobb piacává vált az amerikai LNG-nek, miután Ukrajna kérdése miatt komoly feszültség alakult ki Moszkva és a Nyugat között. Az Európai Unió alternatívákat kezdett keresni, ha egy katonai konfliktus esetén teljesen elapad az orosz gáz. Soron kívül A NASA szerint a Földön kívüli élet keresésében is fontos szerepe lesz a mesterséges intelligenciának

Akkorát emelkedett az európai LNG-import, hogy az Egyesült Államok rövid időre a világ legnagyobb cseppfolyósított földgázexportőre lett, még a földgáznagyhatalomnak tekinthető Katart is megelőzték az év elején.

Csak januárban 16 milliárd köbméternyi amerikai LNG-t importált Európa, a hajók pedig folyamatosan érkeznek. A probléma viszont az, hogy az európai tárolókapacitások meglehetősen alacsonyak az LNG tekintetében.

Éppen ezért egyre több beszámoló érkezik arról, hogy kezdenek megtelni az LNG-tárolók a kontinensen, ráadásul a cseppfolyósított formájú energiahordozó „újragázosítására” sincs elegendő mennyiségű terminál.

Ez a folyamat pedig pont ahhoz kellene, hogy az energiahordozót be lehessen tölteni a gázvezetékekbe, ahol már el tudnak menni a kívánt célállomásra. Franciaország és Spanyolország rendelkezik ezen a téren a legnagyobb kapacitással, de Németország például, ami a legnagyobb európai gázpiac, egy darab terminállal nem rendelkezik.

Ehhez értelemszerűen az fog kelleni, hogy beruházásokat hajtson végre Európa, hogy a cseppfolyósított gázt fogadni tudják, ez azonban további pénzbe fog kerülni, ami pedig további nyomás alá fogja helyezni az így is egekben lévő gázárakat.