Pusztító röntgensugárzást mértek a Jupiter felszínén
Sosem érzékeltek még olyan erőteljes energiájú nyalábokat, amelyek nemrég a Naprendszer legnagyobb bolygójának közeléből áramoltak.
A NASA NuSTAR űrobszervatóriumának segítségével a csillagászok a Jupiterről kiinduló nagyfrekvenciájú röntgensugárzás kitöréseit figyelték meg, amelyekről kiderítették, hogy jóval intenzívebbek, mint azt korábban feltételezték.
„Óriási kihívás számunkra, hogy a bolygók olyan tartományú röntgensugárzást generáljanak, amit a NuSTAR észlel, a Jupiternek azonban hatalmas mágneses mezője van, és rendkívül gyorsan forog. E két tulajdonság révén az égitest magnetoszférája úgy működik, mint egy hatalmas részecskegyorsító, ez pedig lehetővé teszi a nagyobb energiájú kitöréseket” – magyarázta Kaya Mori, a Columbia Egyetem asztrofizikusa.
Mori és kollégái megállapították, hogy a Jupiterből érkező nagy energiájú röntgensugárzás váltotta ki azt a jelenséget is, mely során egyes elektronok a bolygó atmoszférájában lévő elektromosan töltött részecskékkel összeütköztek.
Az egymásnak való csapódás hatására energiát veszítettek, amit röntgennyalábok formájában adták le – ezt a folyamatot „bremsstrahlung”-nak hívják, ami magyarul nagyjából annyit jelent, hogy „áttörő sugárzás”.
A kutatás eredményei azt is megmagyarázhatják, hogy a NASA 1990-ben indított Ulysses űrszondája miért nem találkozott egyszer sem ezzel a sugárzással.
„Ha egy egyszerű extrapolációt végeznénk a NuSTAR adataiból, az megmutatná, hogy az Ulyssesnek észlelnie kellett volna a röntgensugárzást. Építettünk egy modellt, ami tartalmazza a bremsstrahlung-kibocsátást is, ez pedig rávilágított arra, hogy még magasabb energiák esetében is túl gyenge lett volna a háttérsugárzás, hogy azt az űrszonda detektálni tudja” – mondta Shifra Mandel, a Columbia Egyetem szakembere.