Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Pedagógussztrájk: a szakszervezetek hajlandók nemzetközi bíróságra is vinni az ügyet

A kormány rendelettel akarja elhallgattatni a tanárokat, viszont a szakszervezetek szerint ez a hazai és uniós jogrenddel is ellentétes.

...svg content...Fotó: Twenty20
Belföld

Takács Petra

Szerkesztő

Gosztonyi Gábor, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) alelnöke szerint „nemcsak jog-, hanem demokráciaellenes is” a péntek este megjelent kormányrendelet, mivel előírja, hogy a munkabeszüntetés ideje alatt az iskolákban mindvégig biztosítani kell gyermekfelügyeletet, étkeztetést, valamint meg kell tartani a hagyományos tanórák 50 százalékát, az érettségiző osztályokét pedig 100 százalékban.

A PSZ alelnöke szerint ez drasztikus megsértése a sztrájktörvénynek, hiszen az tartalmazza, hogy bíróság dönt a sztrájk alatt biztosított elégséges szolgáltatásokról, ha a kormány és a szakszervezet nem tud abban megállapodni. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

A január 31-én megtartott sztrájk esetében már másodfokú, jogerős bírósági döntés is született arról, hogy az elégséges szolgáltatások körébe nem tartozhat bele, hogy a tanárok sztrájk közben is tanítsanak, illetve a járványhelyzetre hivatkozva nem lehet korlátozni a sztrájkjogot, vagy akadályozni a tiltakozás megtartását, amelyet a kormány semmibe vett egy pandémiára hivatkozó rendelettel.

A szakszervezetek szerint ez jogszerűtlen, és az Alaptörvénnyel ellentétes, így a sztrájkjog védelmezése érdekében folytatják a bírósági eljárásokat, illetve attól sem riadnak vissza, hogy nemzetközi bíróságra vigyék az ügyet, ha arra lesz szükség – jelentette a Népszava.

A március 16-ára meghirdetett határozatlan idejű sztrájk szervezését is folytatják, a következő tárgyalásra pedig február 16-án kerül sor az Emberi Erőforrások Minisztériumában, bár Kisfaludy László köznevelési helyettes államtitkár csak a szakszervezetek követeléseiről volna hajlandó tárgyalni. 

Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) országos választmányi tagja szerint ez elfogadhatatlan, így ahogy eddig is, mindenben a sztrájktörvénynek megfelelően fognak eljárni. Ha pedig a kormány nem hajlandó ezt megvitatni, ismét bírósághoz fordulnak, s így majd kiderül, hogy az igazságszolgáltatás szerint egy rendelet felülírhatja-e Magyarország törvényeit.