40 Starlink-műhold semmisült meg az intenzív geomágneses vihar miatt
A SpaceX megerősítette, hogy a múlt hét pénteki geomágneses vihar elpusztította a nemrégiben Föld körüli pályára bocsátott műholdak nagy részét.
A SpaceX február 4-én juttatta a világűrbe a Starlink-konstelláció 49 műholdját, amelyek közül 40 visszazuhant a Földre, mégpedig azért, mert az intenzív napkitörések hatására meghibásodtak, és elhagyták a pályájukat.
Az amerikai űrvállalat 210 kilométeres magasságba repítette a műholdakat, ami egy rendkívül alacsony pályának számít, ám garantálja, hogy ha bekövetkezik egy nem kívánt folyamat, akkor a szerkezetek a légkörbe csapódnak, ezáltal nem keletkezik űrszemét.
Szerencsére nem alapvető technikai probléma történt, csupán nem számoltak a napkitörés által előidézett geomágnes vihar erejével, ami végül 50 százalékkal emelte a légellenállást – olvasható a SpaceX közleményében.
„Az előzetes elemzés alapján a magasabb ellenállás megakadályozta, hogy a műholdak kilépjenek a biztonsági üzemmódból, és elkezdjék a magasabb pályára állás manőverét, ezért 40 műhold visszazuhant a légkörbe. A pályaelhagyó műholdak nem jelentenek ütközésveszélyt más műholdakkal, és a kialakításuknál fogva a légkörbe való visszatéréskor égnek el – vagyis nem keletkezik törmelék, és nem csapódnak a Földbe” – írták.
Az Elon Musk vezette magáncég 2019 óta bocsátja fel az univerzumba a Starlink-műholdakat, egyetlen kilövés során gyakran hatvannál is több egységgel bővítik a globális internetes lefedettség elérésére tervezett hálózatot. A múlt hét pénteki volt az idei év harmadik missziója, a nem várt kudarc ellenére az elkövetkező hónapokban folytatják a küldetéseket.