Szerző: az ukrán válság az amerikai háborús héják felemelkedését hozta
Feltűnően erős lett az Egyesült Államok inváziós aggodalma az elmúlt hetek során, amelynek a fősodratú média kritika nélkül biztosít platformot.
Abdullah Moradoglu, a török kormányközeli Yeni Safak napilap egyik publicistája pedig fontos jelenségre hívta fel a figyelmet az események alakulásával kapcsolatban: visszatértek a „neokonok”, amely szóval általában a háborús héjákat szokták illetni.
Moradoglu a publicisztikájában megjegyzi, hogy egyelőre semmi jele nincs annak, hogy Oroszország és az USA megállapodjon az ukrán válság enyhítése kapcsán, miközben Washingtonban már azokat a forgatókönyveket vizsgálják, amelyek az invázióra vonatkoznak.
A szerző szerint három forgatókönyv lehetséges: Oroszország egyáltalán nem indít inváziót; csak a szakadárok kezében lévő Donyec-medencébe vonulnak be; illetve megpróbálnak egészen Kijevig masírozni.
Harlan Ullman, a befolyásos Atlantic Council amerikai think-tank tagja szerint Putyin elsőszámú célja az lehet, hogy végérvényesen letörje Ukrajna és Volodimir Zelenszkij szándékát, hogy egy napon NATO-tagok legyenek.
Oroszország egyáltalán nem szeretné, hogy bármelyik volt szovjet tagköztársaság NATO-tag legyen, ezért is ellenzik Ukrajna és Grúzia jövőbeli felvételét, valamint ezért akadtak ki korábban, amikor a fegyveres szövetség a balti államokat felvette.
Moradoglu szerint kétségtelenül növeli a feszültséget, hogy Biden mintegy 3000 katonát vetett be Romániában, Németországban és Lengyelországban, valamint jelezte, hogy az invázió esetére 8500 katonát tartanak készenlétre.
A szerző ezt követően kitért arra, hogy a Moszkvával való konfliktus azonban egy dolognak mindenképpen teret adott: visszatértek a háborúpárti neokonok, akik továbbra is agitálnak a konfliktusok mellett.
Moradoglu definíciója szerint a neokonok azok a személyek, akik az amerikai katonai-ipari komplexum (fegyvergyár, magánkatonai cégek, stb.) nevében olyan megjegyzéseket tesznek a médiában, amely egyértelműen a háborút és a konfrontációt pártolja a fegyvereladások növelése érdekében.
A katonai-ipari komplexum kifejezés gyakran fordult elő az iraki és szíriai háború idején, amelyet a kritikusok egyértelműen annak tulajdonítottak be, hogy az amerikai hadiipar mindenképpen szerette volna a bevételeit növelni. Ami viszont biztos: kevés dologban értenek egyet a demokraták és a republikánusok, de a neokonok riogatásai pontosan ilyenek.
Moradoglu kiemelte, hogy jelenleg mindenki, aki ellenzi az Oroszországgal való konfliktust, brutális ellentámadásban részesül. A szerző szerint főként a demokraták bal szárnya és a trumpista republikánusok azok, akik ellenzik a konfliktust.
A keményvonalas trumpista szenátor, Josh Hawley például Anthony Blinken külügyminiszternek is küldött levelet, amelyben kérte, hogy kezdjék meg a feszültség de-eszkalációját. Ennek hatására mind a Fehér Ház, mind az oroszellenes neokonok „Putyin bábjának” nevezték.
Moradoglu végül azzal zárta, hogy Kína és Oroszország miatt két irányban oszlik meg az USA figyelme, Ukrajna mellett ugyanis a tajvani válság is napirenden van. Mint fogalmazott: nem tudni még, hogy ezek a játszadozások valóban konfliktussá eszkalálódnak-e, akár csak balesetből.