Megkezdődött a Moderna mRNS-technológiáján alapuló kísérleti HIV-vakcina klinikai vizsgálata
A koronavírus elleni oltásnál alkalmazott, áttörést jelentő mRNS-technológiát ezúttal a HIV legyőzésére vetik be.
A Moderna a nonprofit International Aids Vaccine Initiative (IAVI) szervezettel közösen az mRNS-technológia széles körű alkalmazását vizsgálja, amely a szervezetet immunválaszt kiváltó fehérje termelésére készteti.
Kutatók összesen 56 HIV-negatív felnőttet fognak hat hónapon át megfigyelni az 1. fázisú klinikai tesztek során, ami általában az első lépés afelé, hogy később beteg embereken is ellenőrizzék a vakcina hatékonyságát és biztonságosságát.
A George Washington Egyetem az egyik helyszín, ahol a vizsgálat zajlik. A felsőoktatási intézmény professzorai elmondták, a hamarosan induló klinikai vizsgálatok közel négy évtizedes kutatás és érdékérvényesítés eredményei, amivel évente több százezer emberéletet menthetnek meg.
A kísérletek a Moderna múlt csütörtöki bejelentése szerint már megkezdődtek; jelenleg azt a hipotézist tesztelik, hogy a HIV-vel szembeni immunválaszt kiváltó proteinek, vagyis a HIV-immunogének mRNS-technológián keresztül történő bejuttatása vajon előidézi-e a HIV-variánsok semlegesítésére szolgáló antitestek termelődését a szervezetben.
„A HIV-vakcináció egyik mérföldkövéhez érkeztünk. Az immunogének és orvosi eljárások tekintetében az új eszközök megléte kulcsfontosságú lehet abban, hogy gyors előrelépést érjünk el vakcináció terén” – magyarázta az IAVI elnöke, Main Feinberg.