Felmérés: az oltatlanok egyre inkább hajlandóak félretenni az oltással szembeni ellenérzéseiket
Egy hat országra kiterjedő friss felmérés megállapította, hogy az oltatlanok egyre inkább hajlandók átgondolni az oltást, és képesek félretenni ellenérzéseiket.
Meglehet, ebben szerepet játszik az is, hogy az interneten egyre több olyan videó terjed, melyeket korábbi oltásellenesek osztottak meg, melyekben elmondják, hogy már nagyon megbánták, hogy nem vették fel a koronavírus elleni védőoltást, ugyanis ők is elkapták a fertőzést.
Erre tökéletes példa egy 50 éves olasz férfi rövid videója, mely nem sokkal karácsony előtt készült, egy észak-olaszországi kórházban. A férfi a Piacenza kórházi ágyáról üzent az oltáselleneseknek az olasz állami műsorszolgáltatónak, a RAI-nak adott rövid interjújában, ahol arról beszélt, korábban ő is oltásellenes volt, azonban elkapta a fertőzést, és súlyos állapotban fekszik a kórházban, ezért minden oltásellenest arra szólított fel, hogy haladéktalanul oltassák be magukat.
Az olasz médiában már egy ideje szinte minden egyes nap megjelenik egy riport az olasz „no vax pentiti” emberekről, magyarul azokról, akik már megbánták, hogy nem oltatták be magukat. A gyakorlat pedig nem véletlen: az olasz hatóságok az egyik legszigorúbb járványügyi rendszert vezették be, melyben különböző szigorú előírásokkal ösztönzik az embereket az oltás felvételére.
Az olasz kormány nem bízza a véletlenre, és a világ legszigorúbb járványügyi intézkedéseit vezette be, köztük azt, hogy minden 50 év feletti olasz állampolgárnak kötelező jelleggel be kell oltatnia magát a koronavírus elleni oltóanyaggal, máskülönben komoly pénzbírsággal sújtják őket.
Habár a közösségi médiában a mai napig rengetegen nyilvánítják ki nemtetszésüket az olaszországi kötelező oltások kapcsán, valójában egyre több bizonyíték van arra vonatkozóan, hogy az oltási kötelezettség egyre elfogadottabbá válik országszerte. Az Ipsos a hónap elején végzett egy közvélemény-kutatást, melyben arra volt kíváncsi, hogy az olaszok mennyire támogatják a kötelező oltást.
Az Ipsos által Olaszországban és Franciaországban végzett felméréseket követően az Ipsos kizárólag a Fortune amerikai nemzetközi üzleti magazinnal osztotta meg eredményeit, ezt követően pedig a magazin felkérte az Ipsost, hogy terjessze ki a felmérést négy további országra is: az Egyesült Államokra, az Egyesült Királyságra, Németországra és Ausztráliára.
Az eredmények pedig kifejezetten meglepőek voltak minden vizsgált országban: a megkérdezettek túlnyomó többsége ugyanis támogatta a kötelező oltást, ám ami ennél is megdöbbentőbb, az az oltatlanok meglátása a témában. Az oltatlanok egy része ugyanis szintén támogatja a kötelező oltást, így például a tanárok, valamint az egészségügyi dolgozók kötelező oltása elsöprő támogatást kapott a megkérdezettek körében.
Habár az Egyesült Államokban kifejezetten magas az oltásellenesség, a megkérdezettek többsége látszólag támogatja, hogy az üzletekbe, munkahelyekre, valamint nyilvános rendezvényekre történő belépéshez előírják az oltási kötelezettséget. Ami azonban a legmeglepőbb, az az oltásellenesek egy részének véleménye, mely szerint bizonyos körülmények között ők is hajlandók lennének elfogadni az oltási kötelezettséget.
Andrei Postoaca, az Ipsos Digital vezérigazgatója az eredmények kapcsán úgy fogalmazott, nem feltétlen kell meglepődni az eredményeken, mert bár a közösségi médiában a mai napig sajnos rengetegen hangoztatják oltásellenességüket, a több mint két éve tartó járvány, és a világon a legtöbb országban dominánssá vált omikron miatt az emberek már nagyon fáradtak, és már csak véget akarnak vetni ennek az egész járványnak.