Még egy ideig nem engedhetik be az amerikaiakat az Uniós határokon belülre
Nem tudtak megegyezni pénteken az Európai Uniós tagországok az úgynevezett „biztonsági listában”, ami azon országok listáját tartalmazza, akik beutazását az Uniós határokon belülre engedélyezné a tömb.
Nem tudtak megegyezni az Európai Uniós tagországok az úgynevezett „biztonsági listában”, ami azon országok listáját tartalmazza, akik beutazását az Uniós határokon belülre engedélyezné a tömb.
A 27 tagállam nagykövetei pénteken ültek össze, hogy a július 1-jén esedékes határnyitás végső kritériumaiban, köztük a karantén alól kivételt képző országok listájában megegyezzenek. A megegyezés elsősorban azon bukott el, hogy valamennyi nagykövet jelezte, a küldő országuk kormányaival kell egyeztetniük a végső döntés meghozatala előtt.
A lista sajátossága, hogy a világ legnagyobb országai közül többeknek sem engedményeznének a beutazás kapcsán, köztük az Egyesült Államoknak, Mexikónak, Brazíliának és a legtöbb latin-amerikai országnak, Oroszországnak, Dél-Afrikában és Szaúd-Arábiának, vagyis főként azon országoknak, ahol rosszabb a járványhelyzet, mint az Európai Uniós országokban.
Abban konszenzus van a tagállamok között, hogy a hasonló járványhelyzettel küzdő országok előtt meg kellene nyitni a határokat, de még mindig vannak vitás kérdések. Az Európai Bizottság javaslata alapján első lépésként a tagállamok egymással szembeni korlátozásait kellene feloldani, de ezt a tervet egyáltalán nem sikerült keresztülvinni.
Görögország több EU-s országból, például Franciaországból, Olaszországból, Hollandiából és Spanyolországból érkező turistának kötelező koronavírus-teszt elvégzését írja elő, valamint kötelező karantént az eredmények megérkezéséig. Csehország pedig kijelentette, hogy nem fogja engedélyezni a Portugáliából, Svédországból és Lengyelország egyes részeiből érkezők beutazását.
Az Uniónak az is jelentős fejtörést okoz, hogy vannak országok, amelyek esetében nehezen lehetne megbízhatónak nevezni az adatokat, köztük van Tanzánia, Laosz és Türkmenisztán is. Az utóbbi eset például azért egyértelműen kételyes, mivel még korábban bejelentette a türkmén elnök, hogy betiltja a koronavírust, még a szó használatát is, és nem fognak járványügyi adatokat vezetni.