Nem várt problémák adódtak a NASA marsjárójával
A Perseverance rover mintavételező egysége kavics méretű törmelékeket gyűjtött össze, amelyek gyakorlatilag elzárták a rover kulcsfontosságú szegmensét.
Szeptember 1-jén a NASA Perseverance marsjárója sikeresen befejezte első mintavételi műveletét 190 napos marsi küldetése után. Izgalmas időszak volt ez az amerikai űrügynökség számára, pár hónap múlva azonban a dolgok viszont nem várt fordulatot vettek.
A NASA beszámolója alapján a rover problémába ütközött a kőzetgyűjtő rendszerével, ami miatt az egész misszió lebonyolítását ideiglenesen fel kellett függeszteniük.
„Az emberiség történetében ez mindössze a hatodik alkalom, hogy Földön kívüli bolygón lévő sziklából mintát vettek, ezért amikor valami rendelleneset látunk, lassabban haladunk” – olvasható a közleményben.
December 29-én a természetes kőzetből álló űrszemét részben elzárta a rover egyik bejárati nyílását, amely a belső feldolgozásra szánt mintacsöveket továbbítja a fedélzetre. A NASA-nak ezután január 6-ig kellett várnia arra, hogy megérkezzenek a Földre a problémás részről készült fényképek, ezáltal felmérhették, mi történt, és mit kell tenni a hiba kijavítása érdekében.
Miután minden megfelelő információ eljutott az űrügynökséghez, a NASA parancsot küldött a rendszernek a fúrófej és a mintával töltött cső kiemelésére. ezután további felvételeket készítettek, hogy megállapítsák, pontosan mi blokkolhatja a bejáratot.
Mint kiderült, néhány darab kisebb méretű marsi kavics állta útját a mintavételező csöveknek, ám a szakemberek időben elhárították az akadályokat, így hamarosan ismét folytatódhatnak a munkálatok.