Ennyire leszünk védettek az omikron ellen, ha csak egy vagy két oltást veszünk fel
Szlávik János érdekes számokat és információkat osztott meg hétfő reggel a TV2 stúdiójában a vírusról, többek között az omikronról is.
Sokan aggódnak az új mutáció miatt, ami villámgyorsan képes terjedni, és ehhez még hozzájön az influenzavírus is. Tavaly nem volt influenzajárvány, ám idén más lehet a helyzet, de mindkét oltás elérhető.
„Az influenzával nem tud a koronavírus egyesülni, vagy úgymond összemutálódni, de ezek a delta, alfa, omikronok tudnak. Tehát egy emberben kialakulhat két olyan vírusnak az összetett változata, ami esetleg hordozza magában az omikronnak a gyors terjedését, és hordozza magában a deltának a súlyosságát.” – tette egyértelművé Szlávik a Mokkában.
„Vannak is erre jelek, találtak ilyen típusú vírusokat, ezek állandóan változnak. Ne felejtsük el, több ezer változat van, lényeg az, hogy melyik lesz domináns, és úgy tűnik, hogy ez a változat nem tud domináns lenni, mert az omikron egyelőre mindent elnyom.”
„Kezelni ugyanúgy kezeljük, tehát ugyanazokkal a készítményekkel kezeljük, akár háziorvosi praxisban, akár kórházban, akár intenzív osztályon az illetőt. Mi nem látjuk a különbséget.” – folytatta a szakértő a válaszát.
„Az a baj, hogy az omikron változat ellen ez a bizonyos antitest-terápia, tehát amikor megelőzzük, hogy az illető súlyos állapotba kerüljön, sajnos nem mindig hatékony.” – tette hozzá Szlávik.
„Ez az omikron annyiban változott a korábbiakhoz képest, például monoklonális antitest-terápia, egy vagy két olyan készítmény van, ami hatékony lehet. Ez ugye rossz hír, de az viszont jó hír, hogy az oltások hatnak az omikronra is.”
„Különösen a harmadik! Az első körülbelül olyan 30%-a, a második 50-60, de ha a harmadik oltást felvesszük, ott már ilyen 80-90%-ban megvédjük magunkat a súlyos betegségek ellen, az omikronnál is!”