Vizet talált a Holdon a Csang-o–5 űrszonda
A kínai Csang-o–5 űrszonda visszaküldte az első adatokat, amelyek a víz jelenlétét bizonyítják a Holdon.
A tudósok sokáig azt feltételezték, hogy égi kísérőnk teljesen kopár és száraz, alig több, mint egy évtizede fedezték fel a víz jelenlétének első nyomait, amikor 2007-ben vízmolekulákat azonosítottak a holdkőzetekben.
A vízjég jelenlétét a NASA-nak sikerült igazolni, mikor 2018-ban megfigyelte jelenlétét a Hold pólusaihoz közeli, tartósan árnyékban maradó kráterekben, két évvel később pedig kijelentette, hogy a víz az égitest teljes felszínén jelen lehet – számolt be a Science Times.
A kínai Csang-o–5 űrszonda 2020 végén kőzetmintákat küldött vissza a Holdról, és azóta is további vizsgálatokat végez a helyszínen. A kőzetek és talaj összetételének spektrométeres elemzése során kiderült, a Hold talaja vizet tartalmaz, amelynek mennyisége kevesebb, mint 120 milliomodrész (ppm). A kőzetek víztartalma ezzel szemben 180 ppm, ami a kutatókat arra engedi következtetni, a felszín alatt további vízforrások rejtőzhetnek.
Feltételezések szerint a Holdon található víz nagy része a napszél miatt keletkezett, amelynek hidrogénatomjai kölcsönhatásba léptek a felszíni ásványi anyagok oxigénjével, vizet és hidroxilt termelve. Az égitest az idő múlásával válhatott szárazabbá, valószínűleg a légköre elvesztése miatt.
A vízjég készletek feltárása egyre hangsúlyosabbá válik a kutatások során, miután a következő évtizedekben emberi előőrsök vethetik meg lábukat a Holdon.