WHO: kevésbé súlyos az Omikron, de nem enyhe
Gyorsan emelkedik az új fertőzöttek száma, ám a halálozások csökkenő tendenciát mutatnak. Nem lélegezhetünk fel, de az Omikron úgy tűnik, hogy kevesebb fertőzöttnél okoz súlyos tüneteket.
Janet Diaz, a WHO klinikai irányításért felelős vezetője közölte, hogy a korai vizsgálatok szerint a novemberben Dél-Afrikában és Hongkongban azonosított variánstól arányaiban kevesebben kerültek kórházba.
Úgy tűnik, hogy a fiatalabb és az idősebb embereknél egyaránt csökkent a súlyos betegség kockázata – mondta a WHO genfi központjában tartott sajtótájékoztatón.
„Bár az Omikron – különösen a beoltottak esetében – kevésbé súlyos lefolyású a Deltához képest, ez nem jelenti azt, hogy az enyhe kategóriába kellene sorolni” – mondta Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz főigazgató ugyanezen a genfi tájékoztatón.
Tedrosz ismét figyelmeztetett, hogy a vakcinák elterjedésének jelenlegi üteme alapján 109 ország nem fogja elérni a WHO által kitűzött 70%-os átoltottságot. Ez a cél a világjárvány akut szakaszának befejezését segítené, ám ehhez jelentősen javítani kellene a vakcinák globális elosztási arányain – írta meg a Globalnews
Bruce Aylward, a WHO tanácsadója szerint 36 ország még a 10 százalékos átoltottságot sem érte el. Világszerte a súlyos betegek 80 százaléka nem volt beoltva – tette hozzá. A WHO csütörtökön kiadott heti járványügyi jelentésében azt írta, hogy a január 2-ig tartó héten 71 százalékkal, vagyis 9,5 millióval nőtt a megbetegedések száma az egy héttel korábbihoz képest, miközben a halálozások száma 10 százalékkal, azaz 41 ezerrel csökkent.