Izlandot óriási vulkánkitörések fenyegetik
Az alig 360 ezres lakossal rendelkező szigetországban az elmúlt hetekben intenzív szeizmikus aktivitásra lettek figyelmesek.
Az alig 360 ezres lakossal rendelkező szigetországban az elmúlt hetekben intenzív szeizmikus aktivitásra lettek figyelmesek.
Június 19. óta több mint 3 ezer földrengést regisztráltak Izlandon, ami a vulkánokról és gejzírekről híres államban is meglehetősen soknak számít. Pár napja három földmozgás is túllépte a Richter-skála szerinti 5-ös értéket, a hatásait még a fővárosban, Reykjavíkban is érezni lehetett.
A szemtanúk elmondták, hogy a rezgések következtében leestek a tárgyak a polcokról, egyes házak falai berepedeztek, a helyi rendőrség pedig ideiglenes veszélyhelyzetet rendelt el az ország északi régiójában.
A földrengést még a nyílt óceánon tartózkodó halászok is megérezték.
Szerencsére az események hatására senki sem szenvedett testi sérüléseket, viszont a környéken több helyen is kialakultak földcsuszamlások és kőomlások.
Geológusok egybehangzó véleménye szerint a földmozgások a Grimsvötn vulkán potenciális kitörésének előjelei lehettek, ugyanis az ország legaktívabb tűzhányója közelében rendkívül magas kén-dioxid szintet mértek, ami a magma feltörését bizonyíthatja.
A Vatnajökull jégmező északnyugati oldalán elhelyezkedő Grimsvötn legutoljára 2011-ben tört ki, amely miatt lezárták a reykjavíki Keflavik Repülőteret, valamint nagyjából 900 európai járatot töröltek a légkörben megemelkedett hamu koncentrációja és a látási viszonyok megromlása miatt.
Az Izlandi Meteorológia Szolgálat szakértői úgy gondolják, a tűzhányó kitöréséért főleg az olvadó jég által keletkezett árvizek a felelősek:
Kapcsolódó hír: