Visszazuhant a Földre egy orosz űrrakéta
December végén indult útjának az orosz Angara A5 rakéta, ám a missziót végül nem tudta teljesíteni.
Az Angara A5 felső fokozatát, a Perszejt úgy tervezték, hogy pályán tartsa az egységet, ám a Föld gravitációja túl erősnek bizonyult számára, és január 5-én egy irányítatlan zuhanással visszatért a bolygóra – írta a CNET.
A rakétaindítások meghiúsulása elég gyakorinak számít, mivel a kilövések során rengeteg műszer és alkatrész elromolhat, melynek hatására évente átlagosan 100-200 tonna űrszemét kerül a Föld atmoszférájába.
Ebbe a mennyiségbe beletartoznak az élettartamuk végére érkező űreszközök is, amelyeket ellenőrzött módon hoznak le a felszínre, ám a komponenseik nagy része fent maradhat az univerzum alsóbb rétegeiben.
A 10 méteres Perszej hordozórakéta súlya nagyjából 4 tonna volt, miközben 16 tonna hajtóanyagot szállított a fedélzetén, szerencsére azonban nem történt katasztrófa a földet érés során, mivel úgy alakították ki a modult, hogy vészhelyzetben is biztonságban landoljon.
Tavaly egy kínai rakéta hullott vissza a bolygóra, a NASA akkortájt felelősségre vonta a távol-keleti ország űrügynökségét, mondván nem figyelmeztették előre a nemzetközi partnereiket arról, pontosan hol és mikor csapódhat be a szerkezet.