A Bitcoin beszakadását és a kriptopiac elnyomását várják 2022-től
Nem biztos, hogy sokáig lehet sokak kedvelt befektetési formája a kriptovaluta, számos szakértő ugyanis vérengzést jósol a piacra.
Jó évet zárt a bitcoin 2021-ben, a tavaly év végi állapothoz képest 70 százalékot növekedett az értéke, 2 trillió dollár értékűre növelve ezzel a kriptopiac méretét. Novemberben 69 ezer dollárt is elért a bitcoin ára, azóta azonban szabadesésbe kezdett és jelenleg 50 ezer dollár körül áll.
A bitcoin mindig is a volatilitásáról volt híres, így nem meglepő ez a körülbelül 30 százalékos csökkenés. 2018-ban volt erre a leglátványosabb példa, amikor 20 ezer dolláros akkori csúcsról hetek alatt 3000 dollárra zuhant az értéke.
A komoly hullámzás miatt azonban számos szakértő úgy véli, hogy a bitcoin ára tovább folytatja szabadesését 2022 első hónapjaiban. Carol Alexander, a Sussex Egyetem közgazdász professzora a CNBC-nek adott interjújában megjegyezte:
„Ha befektető lennék, még most kiszállnék belőle, mert várhatóan be fog zuhanni az ára jövőre” – mondta a professzor, hozzátéve, hogy az sem zárható ki, hogy 10 ezer dollár alá süllyed a bitcoin.
Sokak számára az egy hatalmas esemény a kriptovaluták történetében, hogy az amerikai tőzsdefelügyelet jóváhagyta a történelem első bitcoin ETF-jét, így a kereskedők már opciós kereskedelmet is tudnak folytatni.
Így nézett ki 2021, a katasztrófák éve
Szakértők szerint azonban nagyon veszélyes a bitcoin esetében az opciózás, amelynek értelmében egy meghatározott áron, egy meghatározott időpontban kell a népszerű kriptót eladni vagy megvásárolni. Az opciós kereskedelemben magasabb a kockázat, különösen egy ilyen volatilis eszköz esetében.
A szakértők pedig pont arra figyelmeztetnek, hogy a bitcoin ETF inkább csak veszélybe sodorhatja az amatőr kereskedőket, akik hatalmas összegeket bukhatnak egy rosszul megkötött megállapodással. Ennek ellenére sokan örülnek a hírnek, többen át akarják konvertálni alapjaikat ETF formába.
A másik jóslat szerint pedig vérengzés jöhet a kriptopiacra szigorú szabályozás formájában. Egy szakértő szerint sok kormány, többek között az amerikai kormány is tűkön ülve várja, hogy végre alapos és szerteágazó szabályrendszert hozzon be a jelenleg „pénzügyi vadnyugatnak” számító piacra.
A szakértők azt jósolják, hogy a jogi szürkezónákat biztosan kiküszöbölik a kriptókra vonatkozóan, valami korlátozás jöhet a bányászat terén is. Az sem kizárható, hogy több ország a kínai modellt követi és teljesen kitiltja a bányászatot.
A leginkább pedig az úgynevezett stablecoinok terén várható leszámolás, amelyek létező pénzeszközökhöz, például a dollárhoz kötik a saját árukat. Ilyen eszköz a Tether is, azonban ez még a kriptoközösség számára is megosztó, sokan kételkednek ezek tényleges stabilitásában.