Brit régészek ősi kőoszlopokat találtak a Stonehenge alatt
Hétfőn brit archeológusok bejelentették, hogy a világhírű műemlék közelében újabb kőkorszaki építményekre bukkantak.
Hétfőn brit archeológusok bejelentették, hogy a világhírű műemlék közelében újabb kőkorszaki építményekre bukkantak.
A délnyugat-angliai Stonehenge környékén a Bradfordi Egyetem kutatói végeztek ásatásokat, melyek végeztével 20 óriási oszlopot fedeztek fel. A kődarabok egyenként 10 méteres átmérővel és 5 méteres hosszal rendelkeznek, együtt pedig egy majdnem 2 kilométer átmérőjű kör alakot formáznak.
Az ősi építményeket a Durrington Walls nevezetű neolitikus falu határában találták meg mindössze két kilométerre Stonehenge-től.
A kutatók úgy gondolják, hogy az oszlopokat nagyjából 4 500 évvel ezelőtt fektethették le a helyükre és a szent hely határait jelölhették meg velük.
Richard Bates, a St Andrews Egyetem Környezettudományi Karának professzora szerint a rendkívül alapos módon végrehajtott feltárással bebizonyosodott, hogy az őskori emberek mégsem lehettek annyira tudatlanok, mint azt korábban feltételezték.
Vince Gaffney, a Bradfordi Egyetem kutatója hozzátette, sosem hitte volna, hogy a Stonehenge-en kívül találhatnak még hozzá hasonló szenzációs régészeti helyszíneket.
Nagy-Britanna híres a gigantikus monolitjairól, amelyeket mai napig tisztázatlan okok miatt építettek az elődeink. A legvalószínűbb elmélet alapján druidák és papok ezrei számára szolgálhattak ezek a helyek vallásos szentélyként, amelyet legfőképpen téli és nyári napfordulókkor látogathattak meg.
Kapcsolódó hír: