Koronavírus – a mutációk sokkal fertőzőbbé tehetik a kórokozót
Amerikai kutatók rámutattak, hogy a COVID-19 kórokozója genetikai módosulások során rendkívül veszélyessé válhat.
Amerikai kutatók rámutattak, hogy a COVID-19 kórokozója genetikai módosulások során rendkívül veszélyessé válhat.
A Scripps Research tudósai a tanulmányukban arra szerettek volna elsősorban magyarázatot találni, hogy miért nem járt olyan súlyos következményekkel a járvány a világ más régióiban, mint például New Yorkban vagy Olaszországban.
A D614G névre keresztelt mutációban a támadásért felelős tüskefehérjék megnövekedett számára lettek figyelmesek. Ezek a proteinek segítik a vírust abban, hogy az egészséges sejtekbe behatolhasson és megfertőzhesse őket.
A betegség terjedésének intenzitására is kiható tüskefehérjék száma és sűrűsége ebben a mutációban ötször magasabb volt a normál koronavírushoz képest.
A kutatók egyelőre csak laboratóriumi körülmények között bizonyították be a feltételezéseiket. Ahhoz, hogy egyértelműen ki lehessen jelenteni a kísérletek igazságalapját, humán teszteléseket is le kell folytatniuk.
Korábban már rájöttek, hogy a Sars-CoV-2 képes gyorsan alkalmazkodni a megváltozott viszonyokhoz. A D614G a korábbi elméleteket megcáfolva úgy tűnik, hogy a koronavírus domináns mutációjává válhat, ezáltal a második hullám kialakulásában is kulcsszerepet játszhat.
A kórokozó mechanizmusának részletei továbbra is rejtélynek számítanak, az orvostudomány képviselői azonban éjt nappallá téve azon dolgoznak, hogy megfejtsék őket.
A legaggasztóbb jelenség talán az, hogy a koronavírus páciensekként eltérő súlyosságú tüneteket okoz. Bár a krónikus alapbetegségekben szenvedő egyéneknél nagyobb a kockázata a komoly komplikációk létrejöttének, néha a teljesen fitt és egészséges emberek szintén lélegeztetőgépes kezelésre szorulnak.
Az elmúlt alig fél év során a klasszikus szimptómákon kívül vérrögöket és bőrön tapasztalható elváltozásokat is produkált a kórokozó, melyek tovább mélyítették a problémát.
Kapcsolódó hír: