Újabb tanulmány bizonyítja, hogy két adag vakcina sem elég az omikron-variáns ellen
A legfrissebb amerikai kutatásokból kiderült, hogy az Egyesült Államokban engedélyezett vakcinák egyike sem kellően hatékony az omikron-mutációval szemben.
A Massachusettsi Általános Kórház, a Harvard Egyetem és az MIT szakértői elbírálásra váró közös tanulmányában a Pfizer-, Janssen- és Moderna-vakcinákkal átoltott lakosság vérét vizsgálták meg egy omikron-variánsra hasonlító álvírus laboratóriumi felhasználása segítségével – írta a Reuters hírügynökség.
Mindhárom vakcina esetében a tudósok alacsony, illetve hiányzó antitest-semlegesítő hatást állapítottak meg a mutációval szemben, miközben bebizonyították, hogy az emlékeztető oltáson átesett egyének vére már erőteljesebb védelmet mutatott.
A kutatás újfent megerősítette annak a tényét, amit egyes tudósok már az omikron-variáns dél-afrikai felbukkanásának pillanatától kezdve hangoztatnak, miszerint az ominózus mutáció jóval fertőzőképesebb, mint például a koronavírus delta változata.
A jelenlegi tanulmányok párhuzamban állnak más kutatások eredményeivel is, az Oxfordi Egyetem szakemberei nemrégiben például arról számoltak be, hogy két adag Pfizer vagy AstraZeneca vakcina beadását követően az emberi szervezet nem képes elegendő mennyiségű neutralizáló antitestet termelni az omikron-variánsra adott immunválasz során.