Űrbeli hálózsákkal oldhatják meg az űrhajósok szemgolyóproblémáit
Egy tudóscsoport tagjai olyan csőszerű hálózsákot alkotottak meg, amely az űrhajósok alsó testét gyakorlatilag emberméretű jégkrémként szívja magába azzal a céllal, hogy megőrizze szemük egészségét.
A furcsa szerkezetet úgy tervezték, hogy orvosolja az egyik legsúlyosabb egészségügyi problémát, amellyel az űrhajósok szembesülnek, amikor hosszabb időt töltenek a súlytalanság állapotában, mégpedig a fejben felgyülemlő folyadék nyomását kívánják balanszírozni, amely nyomást gyakorolhat a szemgolyóra – írta a Yahoo portál.
A NASA dokumentációja szerint az űrrepüléssel összefüggő, a szemgolyó ellaposodását és a látóideg megduzzadását előidéző neuro-okuláris szindróma (SANS) nevű károsodás révén egyes űrhajósok rövidlátóvá váltak, vagy nehezen tudtak olvasni, ezért érezték szükségesnek egy új módszer megalkotását, amivel elejét lehet venni a bántalmaknak.
„Nem tudjuk, milyen súlyosak lehetnek a hatások egy hosszabb repülés, például egy kétéves Mars-misszió során. Katasztrófa lenne, ha az űrhajósok olyan súlyos károsodást szenvednének, hogy nem látnák, mit csinálnak, ez ugyanis veszélyeztetné a küldetést” – mondta Benjamin Levine, a Texasi Egyetem belgyógyász professzora, egyben a kutatás vezetője.
A helyzet megoldására egy speciális hálózsákot fejlesztettek ki, melynek belsejében vákuumkamrát hoztak létre, amit az asztronauta alsó teste köré tekertek, valamint a lábakhoz folyadékot töltöttek, ezáltal enyhítették a szemre nehezedő nyomást.
A módszer eddig működőképesnek bizonyult – a Földön végzett tesztek során az alanyok szemgolyóinak formája nem változott akkor sem, amikor több napon át aludtak a szerkezetben.
Az ígéretes eredmények ellenére még rengeteg megválaszolatlan kérdés maradt, ezért korántsem biztos, hogy a közeljövőben bevállalják a hálózsák élesben történő kipróbálását, pedig óriási szükség lenne rá, közeledvén az újbóli holdra szállás időpontjához.