Kína szerint náluk jobban működik a demokrácia, mint az Egyesült Államokban
Kína kampányba kezdett Biden elnök demokrácia-csúcstalálkozója előtt, hogy bebizonyítsa, hogy az egypárti államban nagyobb a demokrácia, mint az Államokban, és ezzel próbálja támadni az USA politikai rendszerét.
Miután Kína, Oroszországgal együtt, lekerült a december 9-10-én megrendezésre kerülő virtuális konferencia meghívottjai közül, először a tiltakozását fejezte ki, majd támadásba lendült. Hasonló nemzetközi fórumot tartott, hogy bebizonyítsa, náluk igenis van demokrácia, az Államtanács pedig egy könyvet adott ki “Kína: Demokrácia, amely működik”címmel.
Bár Kína leginkább a Kínai Kommunista Párt által vezetett egypárti államként ismert, az országnak van saját törvényhozása 3 ezer taggal, akiket Kína régióiból és tartományaiból, sőt még a fegyveres erőkből is választanak. A kritikusok által „gumibélyegzős parlamentként” emlegetett NPC minden tagja évente egyszer ülésezik, a legtöbb döntést egy jóval kisebb állandó bizottság hozza meg, viszont az országnak nincs szabad médiája és független igazságszolgáltatása.
A csúcstalálkozó és az azt kísérő kampány mellett Kína valódi multilaterális szereplőként próbálja bemutatni magát, ezzel visszavágva Biden demokráciáról szóló narratívájának. Az Ausztrál Nemzeti Egyetem oktatója szerint a Trump-kormányzat idején, amikor a Fehér Ház kivonult a főbb globális kezdeményezésekből, például az éghajlatváltozásról szóló párizsi megállapodásból, és azzal fenyegetőzött, hogy kilép az Egészségügyi Világszervezetből is, Kína az Egyesült Államokkal ellentétben globális, multilaterális vezetőként festette le magát.
Ezzel szemben a januárban hivatalba lépő Biden gyakran beszélt a demokrácia és a tekintélyelvűség közötti küzdelemről, ez lett a csúcstalálkozó fő témája is, amelyre 111 ország képviselői kaptak meghívást, köztük Norvégia, Új-Zéland és Kanada, akik az EIU demokráciaindexének első öt helyezettje között szerepelnek.
A kínai külügyminisztérium már az amerikai csúcstalálkozó bejelentésekor kemény szavakkal illette a konferenciát, valamint az amerikai demokráciát „katasztrofális állapotnak” nevezte, amely „privatizálta” a demokratikus értékeket, a napokban viszont egy jelentést is megosztottak, amelyben kifejtették, hogy nem szabad egyetlen „mércével” mérni a világ különböző politikai rendszereit – írja az Al Jazeera.
Az amerikai csúcstalálkozóval együtt a pénzügyminisztérium szankciósorozata is érkezik, amelyeket az „demokráciát aláásó” és emberi jogi visszaéléseket elkövető intézmények és személyek ellen foganatosítanak majd.