Az első találkozásunk a vírussal meghatározza a jövőbeli variánsokra adott immunválaszt
Az antigénnel való első találkozás, akár fertőzés, akár oltás révén meghatározza későbbi immunitásunkat a fertőzéssel szemben.
Rosemary Boyton professzor, az Imperial College Fertőző Betegségek Tanszékének munkatársa elmondta, nemrég megjelent egy tanulmány, melyben a koronavírus-fertőzés első, vuhani tüskefehérjéjét elemezték, és megállapították, hogy szervezetünk későbbi immunválaszát meghatározza az első találkozásunk a vírussal.
A vírusnak való kitettség a tanulmány szerint különböző képességeket alakít ki szervezetünkben arra vonatkozóan, hogy a jövőben miként lép fel a szervezetünk a fertőzéssel szemben. Az első találkozás a vírussal tehát nagyban befolyásolja azt, hogy a jövőbeli variánsokra milyen immunválaszt ad majd szervezetünk.
Mint ismeretes, a megfertőződés vagy az oltás után az idő múlásával fokozatosan csökken szervezetünkben a vírussal szembeni ellenanyagszint, a friss tanulmány szerint pedig az is befolyásolja az immunválaszt, hogy a páciens korábban milyen variánsnak vagy esetleg törzskombinációnak volt kitéve – írja az NDTV.
A szakértő kiemelte, az új, omikron elnevezésű variáns megjelenésével mindenki számára erősen javallott a harmadik, azaz emlékeztető oltás felvétele, mivel az oltóanyagok megjelenése és engedélyeztetése óta már eltelt annyi idő, hogy az oltottak ellenanyagszintje szinte a nullára csökkent.
Hozzátette, meglátása szerint nem az a megoldás, hogy minden egyes új variáns megjelenésekor új vakcinákat fejlesztünk, sokkal inkább egy olyan oltóanyagot kellene kifejleszteni, mely a jövőbeli variánsok ellen is védelmet nyújthat. A kutatásba önkénteseket is bevontak, akiknél megállapították, hogy a második dózis oltóanyag beadása után szinte nullára csökkent az antitestek száma.