Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A Pfizer igazgatója szerint évente újra kell majd oltani az embereket

Szerinte csak az oltás ismétlésével lehet fenntartani a nagyon immunvédelmet.

...svg content... Egy nõ a megkapja a koronavírus elleni harmadik oltást, a német-amerikai fejlesztésû Pfizer-BioNTech Comirnaty-vakcináját a veszprémi Csolnoky Ferenc Kórházban 2021. december 1-jén. A november 22-tõl december 5-ig tartó, egy héttel meghosszabbított oltási akcióban regisztráció és elõzetes idõpontfoglalás nélkül várják az oltakozni szándékozókat naponta 7 és 19 óra között az ország 101 kórházában, valamint a szakrendelõkben is. MTI/Vasvári Tamás
Európa

Takács Petra

Szerkesztő

A Pfizer amerikai gyógyszeripari vállalat vezérigazgatója szerint a belátható jövőben valószínűleg évente szükség lesz a koronavírus elleni oltások ismétlő dózisainak beadatására, mert várhatóan így lehet majd nagyon magas szintű immunvédelmet fenntartani.

Albert Bourla a BBC brit közszolgálati televíziónak adott, csütörtökön műsorra tűzött interjúban érzelmektől fűtött hangon beszélt arról is, hogy az oltásokat övező ál- és rémhírek terjesztői őt és családját sem kímélik. Elmondta: az egyik elterjedt, sokak által ma is tényként kezelt rémhír szerint az ő felesége belehalt a koronavírus elleni oltásba, és őt emiatt – illetve egy másik rémhírváltozat szerint csalás gyanújával – őrizetbe vette az amerikai Szövetségi Nyomozóiroda (FBI). Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

Mindebből természetesen egy szó sem igaz, „feleségem nagyszerűen érzi magát” – tette hozzá.

Elmondta: azon, hogy őt az FBI őrizetbe vette volna, még csak nevetett, de a felesége haláláról terjesztett rémhíren – amelyhez felesége fotóját is mellékelték a rémhír terjesztői – már nagyon felbosszantotta magát, és aggódni kezdett családja biztonsága miatt is.

A Pfizer vezérigazgatója kijelentette ugyanakkor: amit ő és családja e rémhírek miatt átél, semmiség azokhoz az emberéletekhez képet, amelyek a rémhíreket kitaláló emberek által terjesztett ostobaságok miatt vesznek oda. „Azok ugyanis, akik tényleg elhiszik, hogy feleségem belehalt az oltásba, azt mondják, hogy én ebből nem kérek” – fogalmazott Albert Bourla.

Arra a kérdésre, hogy milyen érvvel szállna szembe az oltásellenesek által terjesztett sztorikkal, Bourla kijelentette: sokan egyszerűen csak félnek az oltástól, és nekik üzeni, hogy a szeretet az egyetlen olyan emberi érzelem, amely erősebb a félelemnél. Az oltás beadatásáról vagy elutasításáról hozott döntésükkel az emberek nemcsak a saját egészségüket befolyásolják, hanem másokét is, mindenekelőtt azokét, akiket a legjobban szeretnek – mondta a Pfizer vezetője a csütörtöki BBC-interjúban. „Vegyék a bátorságot saját félelmeik leküzdésére” – tette hozzá.

Arra a felvetésre, hogy a Pfizer az idén várhatóan 35 milliárd dollár forgalmat ér el, és többen úgy vélekednek, hogy a cég morálisan megkérdőjelezhető módon hasznot húz a világjárványból, Bourla kijelentette: az oltások milliók életét mentették meg és több ezermilliárd dollár veszteségtől kímélték meg a világgazdaságot.

Arra a kérdésre, hogy szükség lehet-e a harmadik oltási dózisok után negyedik, esetleg ötödik vakcinaadag beadatására is, Bourla azt mondta: az eddigi tapasztalatok alapján arra tippel, hogy évente lesz szükség a koronavírus elleni emlékeztető oltásra, annak érdekében, hogy „nagyon robusztus, nagyon-nagyon magas szintű védelmet” lehessen fenntartani.

A brit kormány csütörtökön bejelentette, hogy a következő két évre újabb 114 millió adag Pfizer- és Moderna-oltást kötött le. Nagy-Britannia a Pfizer/BioNTech-vakcinából 54 millió, a Moderna oltóanyagából 60 millió dózist rendelt 2022-re és 2023-ra.

A brit egészségügyi minisztérium tájékoztatása szerint az ügylet olyan vakcinákra is kiterjed, amelyeket szükség esetén a gyártók hozzáigazítanak a legutóbb feltűnt, a korábbi változatokhoz képest jelentős mutációkat tartalmazó omikron koronavírus-variánshoz.

A brit gyógyszerfelügyelet (MHRA) ugyancsak csütörtökön bejelentette, hogy engedélyezte a Xevudy (sotrovimab) nevű vírusellenes gyógyszer nagy-britanniai alkalmazását. A tájékoztatás szerint a GlaxoSmithKline (GSK) gyógyszergyár által kifejlesztett szer a klinikai próbák eredményei alapján 79 százalékos hatékonysággal akadályozza meg a kórházi kezelést igénylő súlyos megbetegedést, illetve a Covid-19 betegség okozta halálozást a magas kockázati kategóriába tartozó koronavírus-fertőzött felnőttek körében.

Albert Bourla a csütörtöki BBC-interjúban elmondta: a Pfizer már kidolgozott frissített vakcinákat az omikronhoz hasonlóan szintén Dél-Afrikában feltűnt béta, valamint az először Indiában azonosított, mára világszerte dominánssá vált delta variáns ellen, de ezekre nem volt szükség, mert e változatok ellen az eredeti vakcinák is hatékonyak.

A Pfizer mindazonáltal már dolgozik az omikron variánshoz igazított vakcinán is, amely száz napon belül elkészülhet.

Abert Bourla elmondta: a Pfizer az idén hárommilliárd, jövőre négymilliárd adag vakcinát gyárt. Hozzátette: jövőre már minden ország annyi oltási adaghoz juthat hozzá, amennyire szüksége lesz.

(MTI)

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.