Föld körüli pályára állhatott a kínai hadsereg hiperszonikus szuperrakétája
Az Egyesült Államok Űrerejének egyik tisztje, Chance Saltzman altábornagy, az Űrhajózási Műveletek, Kiber- és Nukleáris Műveletekért felelős helyettes vezetője szerint Kína várva várt új hiperszonikus fegyverrendszere egy orbitális eszköz, ami hamarosan huzamosabb ideig a világűrben maradhat.
Kína még október 16-án tesztelt egy hiperszonikus járművet, ami a hangsebességet legalább ötszörösen meghaladó rakétát lőtt ki a világűrbe. Az amerikai Légierő Szövetség Mitchell Intézetének online rendezvényén Saltzman felhívta a figyelmet arra, hogy Kína az egész Föld biztonságát veszélyeztetheti azzal a fegyverrendszerrel, ami képes elérni a hangsebesség ötszörösét, miközben róla célzott kilövéseket lehet elvégezni.
Az amerikai hírszerzés szerint egy úgynevezett törtpályás bombázó rendszerről (Fractional Orbital Bombardment Systems, FOBS) lehet szó, ami az altábornagy feltételezése alapján olyan objektumokat határoz meg, amelyek teljes vagy több földkörüli fordulatot képesek megtenni.
Saltzman definíciója összhangban van a légierőtől nemrégiben visszavonult tábornok, John Hyten megjegyzéseivel, aki azt mondta, „a rakéta körbejárta a világot, hiszen gyakorlatilag ledobtak az űrből egy hiperszonikus siklójárművet, amely egészen Kínáig repült vissza, majd becsapódott, miközben senkivel sem közölték a történteket.”
Kína természetesen mindent tagad, a külügyminisztérium szóvivője, Csao Licsien cáfolta a Bloomberg és az AFP riporterei által 2021. október 18-án tartott sajtótájékoztatón elhangzott állításokat, melyek szerint hiperszonikus járműből lőtték volna ki a rakétát.
„Értesüléseink szerint egy űrjármű rutin tesztjét hajtották végre az űrhajó újrafelhasználhatósági technológiájának ellenőrzése céljából. Az űrjárműről való leválás után a visszatérés előtt a tartószerkezetek elégnek, amikor az a légkörbe zuhan, és a törmelék a nyílt tengerbe hull. Ez nem egy rakéta, hanem egy űrjármű” – nyomatékosította Licsien.