Már Kína segítségét kérik, hogy avatkozzon be a világ legerőszakosabb régiójában
Rendre magunk is beszámolunk azokról a szörnyűségekről, amelyek a világ legerőszakosabb régiójában, a Száhel-övben történnek.
A régióban ugyanis erősen megvetették a lábukat az Al-Kaida és az Iszlám Állam helyi szervezetei, valamint a különböző lokálisan kialakult dzsihadista milíciák, amelyek olykor több tucat vagy akár 100 feletti halálos áldozatot követelő vérfürdőket rendeznek.
A terrorcselekményeket elsősorban Burkina Fasóban, Nigerben és Maliban szokták elkövetni, e három ország hármashatárán fekvő Tillaberi régió az erőszak epicentrumának nevezhető. Az erőszak azonban folyamatosan terjed, már Nigériában és Kamerunban is követtek el terrorcselekményeket ezek a szervek.
Látszólag végeláthatatlan az erőszak a Száhel-övben, ugyanis kis túlzással heti jelleggel történnek brutális mészárlások. Ez a helyzet igazán 2012-től szabadult el, amikor Maliban a tuaregek lázadását teljesen elcsaklizták a dzsihadisták, melyről itt írtunk részletesebben.
A helyieknek már nagyon elege van az értelmetlen erőszakból, a régió nyugodtabb államai pedig aggódnak, hogy esetleg az ő területükre is beteheti a lábát a brutalitás. Nem véletlen tehát, hogy Szenegál külügyminisztere is aggodalmát fejezte ki.
Aissata Tall Sall külügyminiszter ráadásul kijelentette, hogy nagyon reméli, Kína közbe fog avatkozni a Száhel-övben, hogy alábbhagyjon az erőszak – idézte az AFP. Mint fogalmazott, reméli, hogy Kína a régióban eluralkodó terrorizmus elleni harc élére fog állni.
Szenegál eddig megúszta az iszlamista terrort, viszont földrajzilag nem állnak messze a súlyosan érintett országoktól. Némiképp a csalódottság is beszélt a külügyminiszterből, hogy a francia csapatok és az ENSZ katonái nem tudtak eddig rendet tenni.
Kína pedig azért is jött szóba, mint potenciális rendtevő, mert hatalmas pénzt fektetett be az elmúlt évek során a kontinensen. Egy két évvel ezelőtti jelentés szerint az Afrika és Kína közötti kereskedelem éves mérlege elérte a 200 milliárd dollárt.