Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Megkapta a kilövési engedélyt a James Webb űrteleszkóp

Elhárult az összes akadály a Hubble űrtávcső utódja elől, így közel egy évtizedes huzavona után december 22-én végre Föld körüli pályára állíthatják a több milliárd dollárból készült szerkezetet.

...svg content...NASA
Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A NASA zöld utat adott az obszervatórium üzemanyaggal való feltöltésének megkezdéséhez, miután a mérnökcsapatok nem találták a múlt héten történt apró incidens okozta sérülések nyomát – olvasható az amerikai űrhivatal közleményében.

Miközben a teleszkópot a hordozórakéta adapteréhez csatolták, egy rögzítőszalag hirtelen és váratlanul elszabadult, és rezgéseket generált a szerkezet belsejében. A NASA által vezetett vizsgálóbizottság megállapította, hogy további teszteket szükséges elvégezni annak érdekében, hogy bebizonyosodjon, egyetlen alkatrész sem sérült meg, ezért a kilövési ablakot december 18-ról néhány nappal későbbre, december 22-re tolták. Soron kívül Jelentős mennyiségű hó esett reggel óta: Pilisszentkereszt tartja a rekordot 22 centiméterrel

A szóban forgó tesztelés mostanra befejeződött, végül azt a következtetést vonták le, hogy egyetlen alkatrész sem sérült meg, így a NASA megszüntette a kilövési ablakkal kapcsolatos aggályokat, és december 22-re, magyar idő szerint délután 13:20-ra tűzte ki a kilövés dátumát.

A James Webb űrteleszkóp indulását az évek során már rengeteg alkalommal elnapolták, de úgy tűnik, az új indítási dátum megmarad. Amint pályára áll, az obszervatórium infravörös szenzoraival mélyen a kozmoszba fog lesni, és az univerzum legeldugottabb szegleteit kutathatja.

Az űrtávcső fő céljai közé tartozik a korai világegyetemben kialakult legelső csillagok és galaxisok tanulmányozása, a galaxisok időbeli fejlődésének, a csillagok és bolygórendszerek porfelhőkben való születésének, valamint az exobolygók légköri összetételének részletes nyomon követése – ez utóbbi révén akár földönkívüli létformákat is azonosíthatnak.