Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Zacher Gábor azt várja, mikor válnak hungarikummá a magyar alkoholisták

Minden harmadik magyar középiskolás heti rendszerességgel iszik alkoholt, a 14 és 18 év közötti korosztály főként a rövid italokat kedveli, ami később kihathat az egészségi állapotukra.

...svg content...MTI/Mohai Balázs
Belföld
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Sajnálatos módon a tömény alkohol dominál, az meg még inkább nem jó, mert a tömény alkohol sokkal kiszámíthatatlanabb. Az ember, ha megiszik egy-két pohár sört, jobban tudja keretrendszereit betartani, de a tömény hirtelen csap le rá – magyarázta Zacher Gábor toxikológus, a Szétcsúszva program tanácsadója.

Felmérésük szerint a 18. életévüket betöltött fiatalok több mint 80 százaléka fogyasztott már az életében alkoholt, és nem feltétlenül arról van szó, hogy belekóstol, hanem olyan mennyiségű alkoholt, amely már jelentős élettani hatással bír – írta az Infostart. Soron kívül Küszöbön az új gázszerződés Törökországgal – Szijjártó Isztambulban tárgyal

A közvélemény-kutatásból kiderült, hogy a fiatalok több mint 40 százaléka tömény alkoholt fogyaszt leggyakrabban; Zacher szerint azért népszerűek a pálinkák és a rövid italok, mivel kis mennyiségben hamar beütnek.

A rendszeres alkoholfogyasztás a fiataloknál nem azt jelenti, hogy naponta isznak, mint a felnőtt alkoholisták, hanem Zacher Gábor szerint egyfajta heti rendszerességről van szó, főleg a szünet közeli időszakok veszélyesek. Szilvesztert például az egészségügyi ellátórendszerben dolgozók nagyon utálják, akkor nagyon sok lesz akár a sürgősségi osztályokon, akár mentőellátásban a részegek száma.

Nagyon várom már, hogy mikor lesz a magyar alkoholista is hungarikum,hiszen a magyar pálinka hungarikum, emelték is az egy főre főzhető pálinkamennyiséget, miközben több mint nyolcszázezer alkoholbeteg van Magyarországon” – mondta kissé pesszimista hangvételben a toxikológus.

Zacher hozzátette, annak ellenére, hogy súlyos a probléma, Magyarországnak nincs alkohollal kapcsolatos stratégiája, sőt a kábítószerstratégia is lassan egy éve már lejárt, és nyoma nincs annak, hogy új országos stratégia készülne:

Az uniós országok közül a fiatalok alkoholfogyasztása szempontjábóla dán 16 évesek leitták a magyar fiúkat Európa első helyéről, a lányok negyedikek. Az uniós országokba azért az élbolyban vagyunk.”