Az ENSZ nyilvánosságra hozta, hol van a legtöbb gyermekkatona a világban
Az ENSZ gyermekvédelmi alapja új tanulmányt hozott nyilvánosságra arról, hol vannak a leginkább veszélyben a gyermekek az olykor erőszakos toborzás szempontjából.
Az UNICEF szerint elsősorban a nyugat- és közép-afrikai gyermekek azok, akiket a legtöbbször soroznak be gyermekkatonának, valamint e két régióban számoltak be a legtöbb szexuális erőszakról a gyermekek sérelmére – írja az AP.
A két régióban évről évre növekszik a besorozott gyermekek száma, jelenleg 21 ezer gyermek harcol valamilyen kormányzati haderő vagy lázadómilícia kötelékeiben. 2016 óta ráadásul 2200 gyermek esetében számoltak be szexuális erőszakról csak ebben a két régióban.
Marie-Pierre Poirier, az UNICEF Nyugat- és Közép-Afrikai regionális igazgatója közölte, hogy ezek a számok nagyon aggasztóak a jelenlegi és jövő generációi tekintetében, mivel nemhogy csökkent ezeknek a száma, hanem az erőszak növekedésével a gyermekjogok sérelme is jelentősen nőtt.
Az ENSZ szerint Burkina Faso, Csád, Kamerun, Kongói Demokratikus Köztársaság, Közép-Afrikai Köztársaság, Mali, Mauritánia és Niger azok az országok, ahol a leginkább pusztító a humanitárius helyzet az erőszak miatt, amely a járvány alatt csak mélyült.
A jelenlegi ENSZ-becslések szerint 57 millió gyermeknek lenne szüksége humanitárius segélynyújtásra, ami tavalyhoz képest megduplázódott a konfliktusok és a koronavírus-járvány eredményeképpen.
Az ENSZ éves jelentése szerint több ország már évtizedek óta aggodalmat jelent a gyermekjogok szempontjából, három új körzet az aggodalmat okozó kategóriába került: Burkina Faso, Kamerun és a Csád-tó környéki országok.
A Csád-tó medencéjén átnyúló négy országban – Kamerun, Csád, Niger és Nigéria – kialakult konfliktusok és erőszak miatt legalább 3 millió embernek kellett elhagynia az otthonát, növelve ezzel a kitettséget a szélsőséges szervezeteknek.
A gyermekkatonaság a legaggasztóbb mértékben Burkina Fasóban nőtt, az ENSZ jelentése szerint legalább ötször annyi gyermekkatona van a különböző fegyveres szervezetek között. Egy júniusban történt halálos dzsihadista vérfürdő során, amelyben 160 embert mészároltak le, gyermekeket is lehetett látni a terroristák mellett, ahogy a házak felgyújtása közben „Allahu Akbart” kiáltanak.
Ráadásul a fegyveres szervezetekbe kerülő gyermekeket elviselhetetlen mértékű erőszaknak teszik, toborzásukat pedig egyéb súlyos jogsértések, mint szexuális erőszak vagy emberrablás előzhetik meg.