Galápagosi óriásteknősökkel fejthetik meg a rákmentes élet titkát
Az Ecuadorhoz tartozó szigetcsoporton élő óriásteknősök a világ egyik leghosszabb ideig élő szárazföldi létformái, ezért nem véletlen, hogy a genetikusok folyamatosan tanulmányozzák őket az „örök élet elixírjének” kutatása apropóján.
Az óriásteknősök átlagéletkorát a biológusok 175 évben állapították meg; náluk csak egyes baktériumtelepek élnek tovább, amelyek azonban állandóan cserélődnek, így gyakorlatilag nem tekinthetőek egyetlen élőlénynek.
A Buffalói Egyetem kutatói nemrégiben megjelent tanulmányukban arra szerettek volna választ kapni, pontosan milyen mechanizmusok játszanak közre abban, hogy az ominózus hüllők lényegében öröklődő betegségek nélkül, rosszindulatú daganatoktól mentesen képesek létezni.
Rájöttek, hogy a galápagosi óriásteknősök genomjában találhatóak olyan specifikus gének, amelyek közvetlenül a tumorok elnyomásával és a magas életkorral hozhatóak összefüggésbe, mégpedig oly módon, hogy lelassítják a szervezet és az immunrendszer működését, ezáltal kitolható az élettartam.
A kutatást vezető Vincent Lynch szerint emberek esetében is felhasználhatják a tudást, ehhez viszont első körben azt kellene megérteniük, hogy ezek az állati sejtek miként működhetnek humán szövetekben, valós körülmények között.
„Laboratóriumban már több ízben is sikerült bizonyítanunk, hogy a genetikai úton módosított sejtek képesek lecsökkenteni az öregedés időtartamát, az viszont még új számunkra, hogy rákellenes hatással egyaránt bírnak” – mondta a szakember.
A professzor hozzátette, ha dekódolni tudnák a szóban forgó genetikai információkat, azzal óriási előrelépést tehetnének az onkológiában alkalmazott terápiák javítása terén, ezen felül pedig akár az örök élet elixírjét is kifejleszthetnék.