Fellendítette a gyógyszerpiacot a negyedik járványhullám
Ahogyan azt tavaly ősszel is láthattuk, idén ismét berobbant a gyógyszerforgalom Magyarországon a járványtól tartó személyek pánikvásárlása miatt.
Sokan többet költenek gyógyszerre, mint tették azt akár két-három hónapja. Ezzel áll összhangban az is, hogy szeptemberre csaknem 50, egészen pontosan 48,9 milliárd forintra nőtt a vényköteles gyógyszerek forgalma – olvasható az ATV riportjában.
A zuglói Szent Márk Gyógyszertár vezetője, Gyarmati-Vörös Kinga a televíziócsatornának adott nyilatkozatában elmondta, főként lázcsillapító, köptető és köhögéscsillapító iránt nőtt meg a kereslet.
A vényköteles patikaszereket egyébként is kevesebben keresik nyáron, ahhoz mérve a szeptemberi adat sem lehet meglepő, 2020-ban viszont nem csupán a szokásos légúti betegségek fűtik a gyógyszerpiacot.
„Mi csak a napi szintű forgalmon látjuk azt, hogy nagyon sok a covid-pozitív beteg, hogy az ő ellátásukhoz kapcsolódóan a gyógyszereknek a kiváltása, a vény nélküliek is emelkedő tendenciát mutatnak” – mondta a gyógyszertárvezető.
A háziorvosokat is gyakran azzal keresik fel, hogy azonnal antibiotikumokra van szükségük, holott ezeket az erős szereket csak akkor írják fel, ha már felállították a gyulladáshoz köthető diagnózist. Gyakran az emberek az orvos felkeresése helyett inkább online tájékozódnak, a fórumokon pedig a lehető legrosszabb forgatókönyvvel járó betegségekről olvasnak.
„Ez vezet oda, hogy már úgy telefonál, hogy ’én akkor kérek egy antibiotikumot’, még el se mondta igazán, hogy mi a panasza vagy miért szeretne, de valószínűleg valami olyan bejegyzést olvasott, ami azt sugallta számára, hogy a panaszaira biztos, hogy egy széles spektrumú, kevés számú antibiotikum lesz a megfelelő megoldás” – magyarázta Tóth Ildikó háziorvos.