Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Bizonyítást nyert a féreglyukakon keresztüli kozmikus utazás lehetősége

Asztrofizikusok alátámasztották a sci-fi filmekből már régóta ismert kozmikus átjárók elméletét, melyekkel pillanatok alatt átszelhetjük az univerzum több százmillió fényéves távolságait.

...svg content...Unsplash
Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Mennyire egyszerű is lenne az űrutazás, ha csupán bele kellene ugranunk egy fekete lyuk belsejébe, ami elrepítene minket a kozmosz rejtett zugába, ahonnan egy másik féreglyuk segítségével visszatalálhatnánk a Tejútrendszerbe.

Habár mindez fantasztikusan hangzik, a valóságban teljesen másként működhetnek ezek az átjárók. A The Journal of Modern Physics tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint a féreglyukak rendkívül instabilak, azonban addig érintetlenek maradhatnak, amíg megtörténik a potenciális utazás. Soron kívül Máv: éjszaka helyreállhat a Déli pályaudvart érintő vonalak menetrendje

Az Ecole Normale Supérieure de Lyon informatikus professzora, Pascal Koiran által felállított elmélet az Eddington–Finkelstein-metrikán alapszik, melynek köszönhetően leírható az objektumok mozgási iránya a féreglyukak belsejében.

A metrika eltér a gyakrabban használt Schwarzchild-féle teóriától, amely szerint a tárgyak azonnal atomjaira hullanak, ha megközelítik az eseményhorizontot, ami azt jelenti, hogy a fekete lyukak mélyéről nincs menekvés, ugyanis minden objektum és égitest elpusztulhat.

Az Eddington–Finkelstein-metrikának hála Korian matematikai szimulációkat végzett, melyekkel imitálta a fekete lyukak közelébe tartó tárgyak útját, és bebizonyította, hogy át tudnak lépni egy másik dimenzióba, esetlegesen egy másik galaxisba anélkül, hogy szétesnének az eseményhorizonton.

Természetesen pusztán hipotézisről beszélhetünk – a valódi bizonyíték az lenne, ha sikerülne akár egy űrszondával kipróbálni, milyen a fekete lyukat elérni, ám ennek lebonyolítására az óriási távolságok miatt az emberiségnek talán sosem lesz lehetősége.

NASA: újabb részletek jelentek meg, milyen lesz a következő holdra szállás

Az űrügynökség a weboldalán képeket is megosztott, amelyeken a történelmi pillanat látható.

A Máv jelenti, elhárították az informatikai rendszer hibáját

A Máv most arról adott tájékoztatást, hogy elhárították az informatikai rendszer hibáját, amivel megszűnnek a nagyobb késések.

Egyszerre hét autó rohant egymásba az M1-M7 közös szakaszán

Súlyos baleset történt az M1-M7 közös szakaszán, ahol egyszerre hét autó rohant egymásnak, a pontos körülmények nem ismertek.

Elgázolt egy embert a HÉV