A Pfizer licencszerződést kötött, melyben hajlandó lemondani a jogdíjakról, hogy segítsen a szegényebb országoknak
A Pfizer és a Medicines Patent Pool (MPP), az ENSZ által támogatott közegészségügyi szervezet aláírtak egy licencszerződést, melynek célja, hogy a vállalat által fejlesztett szájon át alkalmazható koronavírus elleni gyógyszerhez az alacsony és közepes jövedelmű országok is hozzájuthassanak.
A Pfizer egy közleményben tudatta a hírt, miután kifejlesztették a koronavírus elleni legújabb gyógyszerkészítmény-jelöltet, mely alacsony dózisú ritonavirt tartalmaz. A megállapodás lehetővé teszi az MPP számára, hogy megkönnyítse a vizsgált vírusellenes szer további gyártását és forgalmazását – a hatósági engedélyezésig vagy jóváhagyásig – oly módon, hogy további licenceket ad a minősített gyógyszergyártóknak, azzal a céllal, hogy megkönnyítse a készítményhez való hozzáférést, főként a szegényebb országoknak.
A két fél között létrejött megállapodás értelmében a minősített gyógyszergyártók 95 országba szállíthatják majd a Pfizer új, szájon át alkalmazható gyógyszerét, s ha ez valóban megvalósul azt jelenti, hogy a világ lakosságának 53 százaléka rendelkezhet majd a készítménnyel. Ez a szám magába foglalja az összes szegényebb országot Szaharától délre, valamint olyan országokat, melyek az elmúlt 5 évben alacsony-közepes jövedelmű országból közepes-magas jövedelmű országgá lett nyilvánítva.
Fontos kiemelni, hogy a megállapodás alapján a Pfizer nem fog jogdíjat kapni az alacsony jövedelmű országokban történő gyógyszer-értékesítések után, ezen felül pedig a megállapodásban foglalt valamennyi országban szintúgy lemond a jogdíjakról, egészen addig, amíg a WHO fenntartja a nemzetközi aggodalomra okot adó közegészségügyi vészhelyzetet.