Egyre több covid elleni antivirális tabletta kerül forgalomba
A kísérleti vakcinák világszerte történő elterjedése után a szájon át bejuttatható antivirális készítmények szintén piacra kerülhetnek, ha sikeresen zárulnak az utolsó klinikai kísérletek is.
A Merck bejelentette, a Lagevrio nevű gyógyszer felére csökkenti a súlyos covid-fertőzés kialakulásának kockázatát, míg a Pfizer a Paxlovid nevű készítménnyel állt elő, melyről azt hangoztatják, hogy 89 százalékban minimalizálja a súlyos állapotú koronavírus-betegség létrejöttének rizikóját.
A szedés elkezdése kapcsán fontos tudni, hogy pontosan mikor kezdődött el a résztvevők kezelése a tünetek megjelenését követően. A kísérletekben részt vevők száma túl alacsony volt ahhoz, hogy a halálos kimenetellel kapcsolatosan is információkhoz juthassunk, az azonban tény, hogy a két kísérlet résztvevői közül senki sem halt meg a betegségben, és természetesen érdekes még az átvitel kérdése is. Ha azt is meg tudják akadályozni, az oltásokkal együtt már erős fegyverünk lehet a koronavírus ellen – olvasható az Infostart elemzésében.
Ami még fontos, hogy egyik gyártó számolt még be mellékhatásokról, azonban ezt az információt nem árt óvatosan kezelni, hiszen a vakcinák esetében is hasonló hírközlés történt, a valóságban azonban teljesen más a helyzet.
A Merck molnupiravirját mindössze öt napig kell szedni, ez idő alatt a vírus replikációja során mutációkat visz be a vírus genomjába, végül annyi hibát okoz, hogy a vírus nem képes tovább élni. A rövid szedési idő ellenére lehet, hogy terhességkor így sem lesz alkalmazható a gyógyszer, mivel a magzatra gyakorolt esetleges hatása nem ismert.
A Paxlovid egy olyan enzim gátlásával hat, amely egyes vírusfehérjék végleges, funkcionális formába történő feldolgozásához szükséges. A gyógyszer egy vírusellenes szer és egy másik, ritonavir nevű gyógyszer kombinációja, amely segít megakadályozni, hogy a májban lévő enzimek lebontsák a vírusellenes szert, mielőtt annak esélye lenne hatástalanítani a koronavírust. A ritonavir, amely egyes HIV-kezelési koktélok alkotóeleme, befolyásolhatja, hogy a szervezet hogyan metabolizál egyes más gyógyszereket – írta a lap.
A különböző mutációk elterjedése és a mutációk még szignifikáns tényezők, ezeket ugyanis nem mindig lehet kivédeni, így elképzelhető, hogy az idő előrehaladtával már nem nyújtanak elegendő védelmet a fertőzéssel szemben a jelenleg kísérleti fázisban tartó gyógyszerek és tabletták.