A globális chiphiány is kihatott a megugró inflációra
A legújabb statisztikák alapján a világszerte uralkodó félvezetőhiány jelentősen befolyásolja a pénzügyi helyzet alakulását.
Októberben Magyarországon 6,5 százalékra nőtt az infláció mértéke, melynek egyik oka, hogy a kínalati oldal gyengélkedése felfelé hajtja az árakat, miközben a vásárlók egyre többet követelnek, ám nem kapják meg a termékeket, ami pedig főként a chiphiány következtében történhetett meg – írta a Pénzcentrum hírportál.
2020 őszéig minden a legnagyobb rendben volt, mostanra azonban olyannyira súlyossá vált a helyzet, hogy felborult az eddig működőképes rendszer, amiről egyrészt a koronavírus-járvány megfékezése miatt bevezetett lezárások tehetnek, másrészt a gyártók is, akik nem tudták kielégíteni a vevők kívánságait.
Mivel sokan kényszerültek otthoni munkavégzésre, és a diákok távoktatásban részesültek, ezáltal egyre többen vettek laptopokat, asztali számítógépeket, táblagépeket, valamint szórakozás gyanánt konzolokat, melynek köszönhetően begyorsult a chipek fogyása, miközben a világ legnagyobb félvezetőgyártója, a tajvani TSMC nem győzte tartani a lépést.
Joggal tehetjük fel a kérdést, miért nem állítnak elő több chipet, ha egyszer hiány van belőlük? Nos azért nem, mert a nagy gyártók már most is 100 százalékos kihasználtsággal termelnek, a hét minden napján, 24 órában, és új üzemeket sem tudnak építeni, mivel ehhez legalább 2 év szükséges, nem beszélve arról, hogy egyenként 10 milliárd dollárba kerülnének ezek a létesítmények.
Mivel a TSMC-n kívül csupán az Intel és a Samsung gyáraiban szerelik össze rendkívül precíz eljárások keretében a chipeket, ezért máshol lényegében képtelenek pótolni ezeket a módfelett nehéz munkálatokat.
Minden eshetőséget figyelembe véve Magyarországon is kitarthat a súlyos helyzet, ami egyúttal fűti a pénzromlást, így kijelenthetjük, hogy gazdasági szempontból pokoli időszakra számíthatunk.