Asztrofizikusok szerint abba kellene hagyni a földönkívüli létformák utáni kutatást
Tudósok felhívták kollégáik figyelmét, hogy inkább hagyjanak fel E.T. felkeresésével, mivel úgy vélik, hogy a földönkívüli idegen civilizációk az emberiségre nézve potenciális veszélyforrásnak számítanak.
A New York-i Stony Brook Egyetem asztrofizikusa, Paul Sutter egy hosszabb elemzést írt nemrég a Space.com magazin hasábjaira, melyben azt fejtegeti, hogy már csak azért is abba kellene hagyni az idegenek utáni kutakodást, mert eddig semmit sem találtak.
Ha ez nem lenne elég, még ha hatalmas szerencsénk lenne, és rátalálnánk a földönkívüliekre, szerinte nem jó ötlet felvenni velük a kapcsolatot, mivel egészen biztosan rossz szándék vezerélné őket, és leigázhatnák az emberiséget.
Sutter hozzátette, a földönkívüli létformák után kutató SETI alapvetése, hogy olyan intelligens létformák után nézelődnek, amelyek kommunikálni is képesek, azonban más, fejletlenebb lényeket képtelenek detektálni, így a ritkasági faktor tovább nő, rontva ezzel a tanulmányozás hatásfokát.
„Valami nagyon félrement a SETI-nél is, amit azonnal orvosolni kellene. Vagy mi vagyunk túlságosan lemaradottak ahhoz, hogy észleljük az idegen civilizációkat, vagy egyszerűen olyan ritkák az univerzumban, hogy nem lehet őket azonosítani, ezért felesleges fenntartani és finanszírozni egy projektet” – magyarázta a szakember.
Sutter úgy gondolja, egyetlen lehetséges alternatíva az lenne, ha az égboltot szélesebb spektrumban vizsgálnánk, és úgynevezett biológiai lábnyomokat keresnénk, amelyek arra utalhatnak, hogy a távoli világokban is kialakulhatott az élet, akár szerves, akár szervetlen alapon.
„Az első bizonyítékunk a földönkívüli életre olyan lényektől származhat majd, amelyek felrúgták bolygójuk egyensúlyát, és saját maguk képére és igényei szerint formálták azt. A nem intelligens létformák ezzel szemben önmagukban létezhetnek az égitesteken, amiket rendkívül nehéz detektálni” – zárta gondolatait az asztrofizikus.