Már egy holokausztmúzeum is úgy véli, Kína népirtást követ el az ujgurok ellen
Egyre többen szólalnak fel Kína hszincsiangi tevékenysége ellen, miszerint válogatott kínzásokat alkalmaznak a muszlim vallású ujgur népcsoport ellen.
Az amerikai Holokauszt Megemlékezési Múzeum frissen nyilvánosságra hozott jelentése szerint azok a bűntettek, amiket a kommunista rezsim elkövet az ujgur népcsoport ellen, az népirtásra utalhat – idézte a New York Times.
A múzeum szakértői még 2020 márciusában jelentették be, hogy gyanújuk szerint Kína emberiség elleni bűntetteket követ el az ujgurok ellen azáltal, hogy aktívan üldözteti és bebörtönzi őket. A jelentés szerzői úgy vélik, ezt erős bizonyítékok támasztják alá.
Mint fogalmaztak, minden jel arra utal, hogy többek között kényszersterilizálást, szexuális erőszakot, rabszolgamunkára való kényszerítést, kínzást és erőszakos kitelepítést követnek el az ujgurok kárára, amelyek mind nemzetközi jogba ütköznek.
Tom Bernstein, a múzeum bizottságának vezetője némileg naivan felszólította a kínai kormányt, hogy hagyjanak fel az ujgurok elleni bűncselekményekkel és engedjék a nemzetközi megfigyelőket, hogy vizsgálják ki a helyzetet.
Kína nyilvánvalóan erre nem lesz hajlandó a jövőben, már csak azért sem, mert el sem ismerik, hogy bármi olyat tennének az ujgurokkal, ami bűncselekmény. Mint sokszor hangsúlyozzák, ezek mindössze átnevelő táborok, ahova küldik őket, hogy a radikalizmust biztosan kineveljék belőlük.
Minden egyes alkalommal, amikor az ujgur-kérdés előjön, Kína heves tagadásba bocsátkozik és később álhírterjesztésbe is kezd. Legutóbb Zhang Jun, Kína ENSZ-nagykövete tiltakozott kézzel-lábbal a vádak ellen:
„Teljesen mindegy, hányszor ismétlik meg, a hazugság az hazugság marad. Az emberi jogok kérdését használják az ellenük való politikai manőverezésre és a konfrontáció kiprovokálására” – fogalmazott a nagykövet, hozzátéve, hogy épp az USA miatt nem tudnak kiteljesedni az emberi jogok.
Már korábban számos jelentés szólt arról, hogy Kína elképesztő brutalitást alkalmaz az ujgurokkal szemben. A világ több országa is elítélte ezeket a tevékenységeket, érdembeli előrelépés azonban nem történt az ügyben.