Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Bányászok tüntettek a klímavédelmi tervek ellen

Megállapodást kötöttek a legnagyobb széntermelő hatalmak, hogy belátható időn belül kivezetik gazdaságukból a szenet.

...svg content...A 2021. május 25-én készült, november 5-én közreadott képen lassan haladnak autók a lengyel-cseh határ mentén, a Turów szénbánya közelében a lengyelországi Bogatyniában. 2021. november 5-én Richard Brabec cseh és Anna Moskwa lengyel környezetvédelmi miniszter tárgyalást folytat a szénbánya ügyében. Az Európai Unió Bírósága szeptember 20-i közleménye szerint napi 500 ezer euró, az Európai Bizottságnak kifizetendõ pénzbüntetésre kötelezte Lengyelországot, amiért az nem szüntette be a lignitkitermelési tevékenységét a cseh-lengyel határon fekvõ Turów szénbányában. MTI/AP/Petr David Josek
Európa
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Erre reagálva 200 bányász gyűlt össze az Európai Bizottság varsói épülete előtt, hogy kifejezzék nemtetszésüket a tervezett bányabezárásokkal szemben – írja az Euronews. Szerintük ha ez megtörténik, rengetegen lesznek munkanélküliek és az üzemanyagárak is az egekbe szöknek.

A COP26 konferencián kötött klímavédelmi egyezményben ugyanis Lengyelország is megígérte, hogy apránként, de kivezetik a szenet a gazdaságukból. Ez részben bányabezárásokkal, részben a szén, mint energiahordozó felváltásával fog zajlani. Soron kívül Nagyar Márton a romániai életszínvonalról: „A románok sehol nincsenek hozzánk képest”

Sebastian Kocwin szakszervezeti elnök kijelentette, hogy egyébként félreértés ne essék, ők is támogatják az energiaátállást, viszont csak is „fair körülmények” között, vagyis lassan és nyugodtan kívánnak átállni.

„Lassan és nyugodtan kell ezt, hogy minden egyes munkahelyet helyettesíteni tudják, amit a vonatkozó iparágakban elveszítünk. Olyan munkahelyeket kell teremteni, amelynek hasonló bérezése van, hasonló megbecsülést ad, ne alacsony minőségű munkákat”

Janus Kowalski, a Szolidaritás Párt parlamenti képviselője pedig kijelentette, hogy egy ország energiaszuverenitása attól is függ, hogy vannak-e saját erőforrásai. Mivel Lengyelországnak rengeteg szene van, ezért szerinte ebből kellene az áramot és a fűtést előállítani továbbra is.

Kowalski elmondása szerint a lengyelek nem fogják elfogadni a radikális energiaár-emelkedést, márpedig az átállással ez várhat az országra. Lengyelország ráadásul nagymértékben függ a széntől: az energiaellátások több mint fele szénből származik.

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.