Gravitációs lökésekkel gyilkolják egymást a kannibálgalaxisok
Kutatók bebizonyították, hogy a fekete lyukak az egymáshoz közel lévő galaxisokat képesek kannibállá változtatni, ami azt jelenti, hogy saját magukat emésztik fel.
A Coloradói Egyetem kutatói által a The Astrophysical Journal Letters tudományos folyóiratban publikált tanulmányból megtudhattuk, hogy a Tejútrendszerben található csillagok és égitestek formája nem stabil, hanem aszerint változik, hogy a környező galaxisok éppen miként mozognak.
A közvetlen szomszédságunkban lévő Androméda-galaxist először az 1990-es években tanulmányozták csillagászok részletesen a Hubble űrtávcső segítségével. A vizsgálatok során kimutatták, hogy a galaxis közepén lévő szupermasszív fekete lyuk körül hatalmas csillagcsoportosulás található, amely gyakran változtatja fényerősségét.
Az Androméda minden bizonnyal úgy jöhetett létre, hogy két hatalmas fekete lyuk több milliárd évvel ezelőtt egymásnak ütközött, azóta pedig folyamatos tempóban távolodnak a robbanás következtében kialakult kozmikus objektumok a centrumtól.
A kutatócsapat megállapította, hogy a fekete lyukak környékén az óriási gravitációs erők hatására szó szerint felfalják egymást a már létrejövő csillagok, ez a jelenség pedig nagyobb skálán a galaxisok között ugyanúgy megfigyelhető.
Feltételezésük szerint ez bizonyíthatja annak a tényét is, hogy a galaxisok sosem teljesen szimmetrikusak, hiszen előfordulhat, hogy saját magukat belülről emésztik fel, illetve a középpontban található fekete lyuk egyszerűen kimozdítja őket az aktuális helyzetükből.
Egy ilyen jelenség során elképzelhetetlenül sok energia szabadul fel, és gravitációs hullámok keletkeznek, amelyek meghajlítják a teret és az időt, miközben addig nyújtják a csillaghalmazokat, hogy végül egymásba sorvadnak, és eltűnnek, bár ez a folyamat gyakran évmilliárdokon keresztül tart.