Észak-Korea robbantással válaszolt a Dél-Koreából érkező lufikra
Tovább mélyült az egyébként sem felhőtlen viszony Szöul és Phenjan között.
Észak-koreaiak felrobbantottak egy dél-koreai összekötő irodát a határ közelében, ezzel tovább mélyítve az egyébként sem felhőtlen viszonyt Szöul és Phenjan között.
A dél-koreai egyesüléssel foglalkozó minisztérium bejelentette, hogy az észak-koreai határnál lévő Keszong városában történt a kompromittáló eset helyi idő szerint kedd délután 14:49-kor.
Az elmúlt napokban Phenjan folyamatos fenyegetéseket küldött Szöulnak, melyek között a 2018-ban épített kapcsolattartó iroda felrobbantása is szerepelt. Az észak-koreaiak szerint Dél-Koreának abba kéne hagynia a disszidensek támogatását és a szórólapok küldözgetését.
Kedden az észak-koreai hadsereg is nyomást helyezett Dél-Koreára, ugyanis arra kötelezték Szöult, hogy vezényeljék vissza a katonáikat a demilitarizált zónák területére. A kommunista Koreai Néphadsereg vezérkara jelenleg is vizsgálja annak lehetőségét, hogy bevonuljon erre a politikailag semleges területre és a korábban kötött egyezményeket felrúgva a frontvonalakat bástyákká alakítsa.
A fenyegetések ellenére dél-koreai emigrációra buzdító csoportok szüntelenül küldik át a határon azokat a lufikat, amelyekre szórólapokat, élelmiszereket, egydolláros bankjegyeket, apró rádiókat, újságokat, valamint filmeket tartalmazó USB-kulcsokat rögzítettek.
A szórólapokon főleg olyan hírek olvashatóak, amelyben Észak-Korea vezetőjét, Kim Dzsongunt kritizálják. Szakértők szerint az sem kizárt, hogy egyes csoportokat éppen a kommunista rezsim pénzel azért, hogy ezáltal Dél-Koreára nyomást helyezhessenek a demilitarizációs tárgyalások kapcsán.
A Nemzetközi Kríziskezelő Csoport főtanácsadója, Dujon Kim elmondta, „a szórólapok csak kifogást jelentenek egy válság generálására, valamint Szöul bántalmazására annak érdekében, hogy megkapják, amit akarnak.”
Szombaton Kim Dzsongun húga és egyben a Koreai Munkapárt Propaganda és agitációs részlegének igazgatója, Kim Jodzsong azt hangoztatta, hogy a hadsereg készen áll a következő lépés megtételére.
Dél-Korea vezetői arra figyelmeztették a disszidenseket támogató aktivistákat, hogy cselekedeteikkel további feszültségeket szíthatnak, valamint a környezetet is károsíthatják.
Hétfőn Dél-Korea elnöke, Mun Dzsein arra sürgette Phenjant, hogy tartsák magukat a korábbi megállapodásokhoz és folytassanak további párbeszédeket.
Kapcsolódó hír: