Valaha erdőtüzek sújthatták a jéggel borított Antarktiszt
Rendkívül érdekes kutatást hoztak nyilvánosságra a Polar Research nevű szaklapban, ami új információkra világított rá.
Amikor elhangzik Antarktisz neve, mindenki a végtelen jeges földekre asszociál, ahol akár több kilométer vastagságban is jég fekszik. Ennek fényében pedig hihetetlennek hangzik, hogy 75 millió évvel ezelőtt a sarkkör pusztító erdőtüzeknek lehetett az egyik epicentruma.
A kutatók éppen erre találtak bizonyítékot, hogy a mostani jégfödte táj egykoron számos erdőtűznek adott otthont a Krétakor idején – írja a Washington Post. A kutatók a jeges kontinens északkeleti csücskénél fekvő James Ross-szigetéről vett minták alapján jutottak erre a következtetésre.
A Krétakor idején, amikor még dinoszauruszok voltak a Föld domináns élőlénye, az Antarktiszt sűrű esőerdők borították, ahol a biodiverzitás meglehetősen nagyfokú volt, köztük tűlevelű és zárvatermő fákkal, ami mintegy 300 ezer növényfajt foglal magában.
A James Ross-szigeten előkerült megkövesedett faszén-törmelékek pedig bizonyítékul szolgálnak arra, hogy ezek a növények erdőtüzek áldozatai lehettek. A kutatók által használt elektronmikroszkópok például egy ősi tűlevelű fa, az Araucariaceae maradványait mutatták.
Ezek a bizonyítékok pedig megerősítik az elméletet, hogy az Antarktisz főkontinense és azt körülvevő szigetei valaha az erdőtüzek epicentrumai voltak. Akkoriban az Antarktisz a Gondwana szuperkontinens része volt, ami a Föld déli féltekén terült el.