Gyakori pletykák szerint rossz egészségi állapotban van – állapota és napi tartózkodási helye annyira átláthatatlan, hogy amikor 2020-ban több hétre eltűnt a nyilvánosság elől, a haláláról szóló találgatások egészen addig borzolták a kedélyeket, amíg újra fel nem tűnt a nyilvánosság előtt. Bár Kim eddig cáfolta a pletykákat, az elmúlt év fejleményei arra utalnak, hogy a zárt ajtók mögött Észak-Korea talán arra a napra készül, amikor Kim Dzsongun valóban eltávozik.
Jelenleg nem ismertek az utódlás szabályai az észak-koreai kormánypárt, a Koreai Munkáspárt hierarchiáján belül. Emiatt az elemzők csak a korábbi hatalomátvételekre alapozhatnak előrejelzéseket arra vonatkozóan, hogy ki következik Kim után. Az utódlási protokollok hiánya nem feltétlenül szándékos, hiszen Észak-Koreának 73 éves történelme során mindössze három vezetője volt.
Az első vezető, Kim Ir Szen 1980-ban, 14 évvel az 1994-ben bekövetkezett halála előtt fiát, Kim Dzsongilt jelölte ki utódjául. Kim Dzsongil egészen haláláig aktívan kerülte az utód kijelölését, valószínűleg részben azért, mert ő maga is aláásta apja rendszerét bizonyos tekintetben a saját kijelölése után.
Kim Dzsongil ugyanis csak akkor jelölte ki utódjául Kim Dzsongunt, amikor világossá vált, hogy valószínűleg nem fog teljesen felépülni a 2008 nyarán elszenvedett súlyos agyvérzéséből. Még így is két évbe telt a hivatalos bejelentés, és Kim Dzsongun csak egy évig volt a trónörökös, mielőtt maga is vezető lett volna. Bár fiatal és tapasztalatlan volt, Kim Dzsongun könyörtelenül megszilárdította a hatalmat.
2013-ban kivégeztette saját nagybátyját, Csang Szongtheket „pártellenes” és „ellenforradalmi cselekedetek” miatt. Csangot Kim Dzsongil egyfajta régensnek nevezte ki, és egy észak-koreai disszidens szerint a befolyása miatt a fiatalabb Kim célpontjává vált. Kim Dzsongun 2017-ben Kuala Lumpurban meggyilkoltatta féltestvérét is, Kim Dzsongnamot. Kim Dzsongnam Kim Dzsongil legidősebb fia volt, és a rezsim egyik leghangosabb kritikusa.
Nincs alternatíva
Kim Dzsongun jóval fiatalabb korban került hatalomra, mint apja és nagyapja, amikor átvették a hatalmat, és nem volt szükség arra, hogy utódot jelöljön ki, de aktívan kerülte azt is, hogy kettes számú tisztségviselőt nevezzen ki.
Az elemző szerint a tisztogatás néha inkább átnevelést, rang- és státuszcsökkentést jelent, mint kivégzést. Az elmúlt évben hozott számos döntés azonban arra utal, hogy Kim Dzsongun és a párt vezetői talán már készülnek arra, hogy valaki leváltsa a vezetőt. Íme az első két cikkely egy sor szabálymódosításból, amelyeket januárban a nyolcadik pártkongresszuson vezettek be.
A 28. cikkely kimondja, hogy a Politbüro – a párt legfelsőbb szerve – öttagú elnökségének bármelyik tagja elnökölhet egy ülésen, ha a főtitkár, azaz Kim Dzsongun beleegyezését adja. Ez lényegében azt jelenti, hogy Kimnek többé nem kell felügyelnie az elnökségi üléseket, és nem is kell részt vennie azokon.
A messze legszembetűnőbb változás azonban a 26. cikk, amely létrehozza az „első titkár” új pozícióját. Maga a cím nem új: Kim Dzsongun használta, mielőtt 2016-ban elfogadta az „elnök”, majd 2021-ben a „főtitkár” kifejezést. Most azonban az „első titkár” a főtitkár első helyettesére utal, ami egy alelnökhöz hasonló pozíciót hoz létre – forradalmi változás, mivel egyetlen uralkodó kommunista párt sem jelölt még ki hivatalosan második helyettest.
Kétségek a jövővel kapcsolatban
Kim Dzsongun egészségi állapota továbbra is rejtély: Kim nemcsak, hogy idén több mint egy hónapra ismét eltűnt a nyilvánosság elől, de jelentős mértékben – hírszerzési források szerint akár 44 kilót is – lefogyott. A fogyás annyira szembetűnő, hogy egy phenjani lakos az állami televízióban „soványnak” nevezte Kimet – aki még soványabbnak tűnt egy múlt havi parádén.
Észak-Korea már most is élelmiszerhiánnyal, árvizekkel és nehézségekkel küszködő gazdasággal küzd; Kim Dzsongun elvesztése pedig e kihívások közepette masszív destabilizáló hatással lehet az országra. A legnagyobb kérdés tehát az, hogy ki lenne Kim Dzsongun utódja halála vagy hosszú távú cselekvőképtelensége esetén?
Voltak olyan találgatások, hogy mivel Kim Dzsongun gyermekei túl fiatalok, valaki a Politbüro vagy a hadsereg tagjai közül megragadhatná a kezdeményezést, és maga vehetné át az irányítást. Az előzmények azonban azt sugallják, hogy Kim nem valószínű, hogy utódot választ, ami táplálná az egészségi állapotával kapcsolatos pletykákat, és potenciálisan aláásná a hatalmon tartását.
Sokan azonban a húgát, Kim Jodzsongot tartják a legesélyesebb jelöltnek, hiszen ő a Kim család tagja, és Kim Dzsongun teljes bizalmát élvezi. Arra is számíthatnának, hogy ő lesz Kim gyermekeinek régense. A múlt hónapban Kim Jodzsongot előléptették az Államügyi Bizottságba, az észak-koreai kormány legfelsőbb vezető testületébe, de a Dél-Koreával való kapcsolatok felügyeletében is központi szerepet vállalt.