Nagy-Britannia Kínának: Békés úton kell rendezni a Tajvannal kialakult feszültséget
Nagy-Britannia védelmi minisztere csütörtökön felszólította Kínát, hogy találjon békés megoldást a Tajvannal fennálló vitájának rendezésére, és arra figyelmeztetett, hogy a tajvani légvédelmi övezetbe való kínai behatolás veszélyes, és konfliktust szíthat.
A nyugati fővárosok és Tajpej riadókészültségben vannak, miután a kínai légierő október 1-jén fokozta átrepüléseit.
Katonai szakértők szerint a kínai bombázók átrepülései és Tajvan válaszul felküldött repülőgépei növelik a baleset vagy téves számítás kockázatát, ami válságot idézhet elő. Hszi Csin-ping kínai elnök október 9-én fogadkozott a Tajvannal való „békés újraegyesítés” megvalósítására, és közvetlenül nem említette az erő alkalmazását.
A demokratikusan kormányzott Tajvanra azonban egyre nagyobb katonai és politikai nyomás nehezedik Peking részéről, amely Tajvant csak egy elszakított tartománynak tekinti, de Tajpej ígéretet tett arra, hogy megvédi szabadságát.
Az egykori brit gyarmatot 1997-ben adták át Kínának az „egy ország, két rendszer” keretén belül, lehetővé téve, hogy olyan szabadságjogokat élvezzen, mint a véleménynyilvánítás és a gyülekezés szabadsága, valamint független jogrendszert, amelyet a kínai lakosok nem élvezhetnek – írja a CNA.
A kommunista vezetésű Kína azonban átfogó nemzetbiztonsági törvényt vezetett be, hogy visszaszorítsa a másként gondolkodókat. Peking és Hongkong tisztviselői azonban tagadják a nyugati vádakat, miszerint a törvény sérti a város szabadságjogait.